Jan Jandourek: Pozor na Harryho

26. září 2019

Sérii knih s postavou Harryho Pottera znají nejen stovky milionů čtenářů ve světě a filmoví diváci.

O Harrym a jeho přátelích z kouzelnické školy ví i člověk, který se s tím dílem nikdy neseznámil. Zdá se, že to okouzlení vrtá leckomu hlavou tak, že to nepovažuje jen za metaforu. V jednom konkrétním případě se jedná o představené školy v americkém státě Tennessee. Harry Pottera vyřadili ze školní knihovny se zdůvodněním, že knihy obsahují skutečná kouzla. Něco takového je podle nich velmi riskantní.

Čtěte také

Pastor Dan Reehil ze St. Edward Catholic School v Nashvillu poslal e-mail rodičům svých studentů. Duchovní se domnívá, stejně jako mnoho exorcistů ve Spojených státech a v Římě, že „kletby a kouzla citovaná v těchto knihách jsou opravdová a pokud je někdo bude vyslovovat, mohou vyvolat zlé duchy.“

Podle duchovního se navíc v knihách magie rozlišuje na dobrou a zlou a to je prý podvod.

Zdá se ale, že nejde o nějaké obecné stanovisko, protože mluvčí místního biskupství sdělila, že ohledně knih o Harrym žádné oficiální stanovisko neexistuje.

Pro někoho, kdo stojí mimo, je to zábavná historka, která mu dokáže, že někteří lidé žijí mentálně v době před staletími. Problém je v tom, že jakmile narazíme na nějaké nadpřirozeno, bude někomu jako bizarnost připadat všechno. Třeba i činnost různých církví a náboženských společností.

Čtěte také

Nemusí to být ani spořádané náboženství, na které u nás třeba dodnes finančně přispívá stát. Někdo považuje za tmářství i proutkaření, čínskou medicínu, jógové meditace a tak dále.

Bylo by asi zábavné sledovat, jak by to vypadalo, kdyby někdo chtěl prokázat, že magie z Harryho Pottera skutečně funguje. Pokud ne, je to příliš povyku pro nic. Pokud by ale náhodou nějaká kouzla prokazatelně vyšla, byl by to problém ještě větší, protože mládež – a to nejen americkou – by to mohlo zaujmout a chtěli by si to nejspíš vyzkoušet.

Potom by se muselo testovat, jestli se magie dá rozlišit na dobrou a špatnou. Prostě nastala by bizarní podívaná. Dopadlo by to jako vždycky a významné kapacity by se neshodly.

Nejlepší by asi bylo podobné otázky moc neotvírat a volit metodu, že po ovoci se pozná strom. Pokud díky Harrymu Potterovi část jedné generace nepřestala číst, je to už samo o sobě magické.

autor: Jan Jandourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.