Jakub Arbes: Zázračná madona. Co kdyby na světě existovala látka, díky které můžete být krásnější?
Premiéru tajemného příběhu o posedlosti krásou, sebezničující lásce a jedu, který zabíjel, poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Rozhlasovou hru na motivy stejnojmenného romaneta uvádíme k 110. výročí úmrtí Jakuba Arbese.
Jan (Václav Marhold) a jeho přítel (Vojtěch Hrabák) každodenně obdivují portréty barokních madon. Hodiny a hodiny se dokáží dívat na jejich překrásné tváře a povídat si o dokonalé kráse. Zatímco Janův přítel je malíř a obrazy jsou pro něj uměleckou inspirací, lékárníka Jana postihne až chorobná touha po dívce, která bude vypadat jako obrázek.
Ismena (Antonie Rašilovová) se zdá být pravým opakem tohoto ideálu: od dětství se jí za ošklivost posmívají, na krku má velkou jizvu, pod očima kruhy, pleť nezdravé barvy. Mladá dívka se však rozhodne udělat cokoli, aby Janovi jeho sen o kráse splnila, i kdyby ji to mělo zabít…
Na Zázračné madoně mě nejvíc oslovila tajemná atmosféra a také téma kultu krásy. Fascinovala mě myšlenka, jak pracovat s něčím tak vizuálním právě v rozhlase. Téma je v dnešní době sociálních sítí a až toxické vizuality, kdy se všichni předvádí, jak jsou krásní a úspěšní, stále velmi aktuální.
Ondřej Štefaňák
Mnohá Arbesova romaneta byla zfilmována, ale Zázračná madona se konkrétnímu vizuálnímu zpracování vzpírá. O to více se však hodí pro rozhlas: záleží na subjektivním vnímání každého posluchače, zda si představí Ismenu krásnou jako madonu na obraze, či ošklivou.
Související
-
Horor, psychologický thriller i sociální satira. Vltava odvysílá adaptaci Arbesovy Zázračné madony
Romaneto Jakuba Arbese Zázračná madona, knižně vydané roku 1884, dostalo podobu rozhlasové hry. V režii Ondřeje Štefaňáka bude mít premiéru na Vltavě v úterý 2. dubna.
-
Jakub Arbes: Svatý Xaverius
Pravděpodobně nejslavnější romaneto Jakuba Arbese poprvé vyšlo v roce 1873 v literárním týdeníku Lumír.
-
Jakub Arbes: Zbožný Tomáš
Hrdiny všech povídek jsou figurky z pražského Smíchova, časově zasazené do let 1830–1850.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.