Jakub Arbes: Zbožný Tomáš
Povídka českého spisovatele a žurnalisty vyšla v roce 1883 ve sbírce Předměstské arabesky. Tehdejší literární kritika sbírku označila za autorův zábavný standard. Hrdiny všech povídek jsou figurky z pražského Smíchova, časově zasazené do let 1830–1850. Týdeník Světozor hodnocení Arbesovy sbírky uzavírá konstatováním, že „drobnější arabesky dobře pobaví čtenáře“.
V červenci 1883 například vyšla recenze v týdeníku Světozor, jehož vydavatelem byl spisovatel Jaroslav Vrchlický. Píše se v ní: „Zvláštní, typický Arbesův způsob psaní je obecně znám, též jeho jasný sloh, podrobná kresba událostí i povah a zdravé realistické líčení vůbec.“
Jakub Arbes: Zbožný Tomáš
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.