Jak se vrací krása filmům? Je to složité, drahé, ale stojí to za to
Cyklus Tomáše Piláta Jak se vrací krása filmům aneb Cesty českých snímků z krabice přes laboratoř zpátky na plátna se na příkladu čtyř legendárních titulů věnuje především zásadám, problémům a specifikům jejich digitální záchrany. Extáze, Ukradená vzducholoď, Až přijde kocour a Ucho – každý z těchto filmů byl natočen v jedinečném obrazovém i zvukovém formátu, který určil způsoby digitální restaurace. A samozřejmě přinesl i nečekané těžkosti.
Hosty jednotlivých dílů jsou kurátoři restaurování Tereza Frodlová a Jonáš Kucharský z Národního filmového archivu, ředitel této instituce Michal Bregant, umělecký ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och, ředitelka Muzea Karla Zemana Lenka Lukáčková a „restauratér“ Ivo Marák ze studia UPP.
V prvním dílu se seznámíme s cíli a zásadami digitální záchrany filmů. Jak má restaurovaný film vypadat? To je velké téma, o kterém mluví restaurátorské týmy i filmoví historici po celém světě. Většinou se kloní k zásadě docílit podoby co nejbližší té, jakou měla filmová díla při premiéře. Je k tomu potřeba hodně trpělivosti, pečlivý výzkum, špičková technika a samozřejmě i odpovídající finanční obnos. I tak se občas stane, že s výsledkem ta či ona odborná skupina není spokojena. „Tyto debaty jsou časté, je to určitě věčné téma,“ říkají Frodlová s Kucharským, spolu se všemi ostatními mluvčími ovšem vyzdvihují téměř nekonečné možnosti dalšího života restaurovaných filmů.
Čtěte také
Ve druhé části upozorníme na trnitou distribuční cestu slavné Extáze režiséra Gustava Machatého a řekneme si o potížích s vyhledáváním materiálů k digitalizaci. Třetí část připomene cestu Ukradené vzducholodi, ve čtvrté si počkáme, Až přijde kocour a v páté se zaměříme na Ucho. U Kocoura se mimo jiné dozvíme, jak se restauruje vícekanálový magnetický zvuk, obnova Ukradené vzducholodi byla složitá také proto, že, byť jde o barevný film, je její filmový materiál černobílý, a co se týče Ucha, budeme se radovat z jeho současných mezinárodních úspěchů. Světový úspěch mají ovšem všechny zmíněné restaurované snímky, a s nimi i mnohé další.
Proces digitální restaurace zásadních titulů ze zlatého fondu české kinematografie naštěstí pokračuje. Disponujeme prvotřídními odborníky, a na skvělé úrovni je i mezinárodní spolupráce při hledání materiálů, ze kterých pak digitalizace vychází. Věřme, že se najdou i potřebné finanční prostředky. Existuje spousta filmů, jež si druhou nebo i další cestu k divákům rozhodně zaslouží.
Související
-
Zrestaurovaný film Ucho jede do Benátek – rozhovor s kritičkou Alicí Aronovou
Na filmovém festivalu v Benátkách bude k vidění i česká klasika. Divákům se představí digitálně zrestaurovaný film Karla Kachyni Ucho.
-
Michal Bregant, nový ředitel Národního filmového archivu
Novým ředitelem Národního filmového archivu byl – po odvolaném Vladimíru Opělovi – jmenován Michal Bregant. Bylo to jedno z posledních rozhodnutí bývalého ministra ...
-
Znovuzrozená partitura a světově proslulý film. SOČR živě doprovodí projekci Čarodějova učně
Pražské Rudolfinum zažije 22. prosince výjimečný večer. Bude tu k vidění mistrovský animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...