Znovuzrozená partitura a světově proslulý film. Symfonický orchestr Českého rozhlasu živě doprovodí projekci Čarodějova učně

21. prosinec 2022

Pražské Rudolfinum zažije 22. prosince výjimečný večer. Bude tu k vidění mistrovský animovaný film režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň, původní hudbu Františka Belfína k němu zahrají rozhlasoví symfonikové a vypravěčských partů se zhostí herci David Švehlík a Karel Dobrý. To vše pod taktovkou Jana Kučery. Zatím je v plánu jediné provedení. 

„Ten film je stejně starý jako já. Pamatuju si, že jako dítě jsem se u něj bál,“ zavzpomínal Kučera ve vltavské Mozaice. Hororové atmosféře pomáhá i většinou ponurá, snímku skvěle padnoucí hudba. František Belfín je znám především jako dirigent někdejšího Filmového symfonického orchestru, coby skladatel se uplatňoval mnohem méně. „Čarodějův učeň je jeho opus magnum. Doufám, že s orchestrem přeneseme do sálu specifického ducha Belfínovy hudby. Že se nám podaří vytvořit magickou atmosféru starého klapajícího mlýna a krákání havranů. Snad do Rudolfina přeneseme onu démoničnost, kterou se tohle dílo vyznačuje,“ přeje si Kučera.

Skladatel a dirigent Jan Kučera

Partituru zrekonstruovala Zdeňka Košnarová. Původní Belfínův rukopis ani žádný opis se nedochoval, Košnarová měla k dispozici pouze film na DVD. Jednotlivé nástroje tak přepisovala podle odposlechu, což bylo velice složité. Vedle klasického symfoňáku identifikovala v původním soundtracku například i marimbu, basovou a elektrickou kytaru, cembalo nebo hammondky. Tím ale složitost projektu nekončila. V některých místech hudbu překrývají dialogy, jinde zase znějí dvě muziky přes sebe, a každá z nich má jiné tempo. „Byla to až detektivní práce, naprosto šílená a obdivuhodná. Zdeňce patří obrovský dík,“ chválí Jan Kučera svou kolegyni, a s poněkud potutelným úsměvem dodává: „Nevím, co by dělala, kdyby se někde zčistajasna původní partitura objevila…“  

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.