Karel Och: Každý ročník festivalu začínáme od znova

Letos to bude osm let od chvíle, kdy Karel Och přebral po Evě Zaoralové pozici Uměleckého ředitele Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na festivalu začínal v roce 2001 na pozici dramaturga a několik let zodpovídal za sekci soutěže dokumentárních filmů. Letošní ročník karlovarského festivalu proběhne mezi 29. červnem a 7. červencem.

I letos se samozřejmě snažíme, aby byl aktuální ročník lepší než ty předešlé. Osobně mám obrovskou radost například z přítomnosti nového snímku rumunského režiséra Radu Judeho v hlavní soutěži. Z tuzemských zástupců je nepřehlédnutelný nový film Olma Omerzua “Všechno bude” a těší mě, že je v hlavní soutěži i snímek debutujícího režiséra Adama Sedláka “Domestik”.
Karel Och k hlavní soutěži hraných filmů

“V sekci dokumentárních filmů je pro mě osobně nejzásadnějším snímkem film ruského režiséra Vitalije Manského “Svědci Putinovi. Nejzásadnější říkám proto, že mi jej Mansky nemohl poslat k náhledu, jelikož se stále obává politické perzekuce stran ruského prezidenta Vladimíra Putina, jehož politické začátky film mimo jiné reflektuje. Pouštěl mi ho tedy na chodbě hotelové recepce během Berlinale”.

"Možná to zní jako klišé, ale jsem přesvědčen, že letošní ročník je nejlepší možný. V tuhle chvíle už ale přemýšlíme o tom dalším. Svým způsobem začínáme každý rok od znova", dodává s úsměvem Och.