Ivan Landsmann: Fotr (10 dílů)

Četba na pokračování inspirovaná životem autorova otce. Každý díl on-line k poslechu po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Prozaik Ivan Landsmann pracoval šestnáct let jako horník na dole Antonín Zápotocký. V roce 1985 emigroval do Holandska. Zde se setkal s písničkářem Jaroslavem Hutkou, který jej podpořil v psaní vzpomínek na práci v dolech a na život v Čechách. Později z nich vznikly jeho první prozaické práce. Debutoval románem Pestré vrstvy, jehož základem se staly autobiografické zápisky z prostředí ostravských dolů a holandského exilu. Vzpomínky na tvrdý život emigranta se odrážejí v druhém románu, který vyšel v roce 2000 a nese název Fotr, i v následující próze Vězení na svobodě (2002). V poslední knize, Šestý smysl (2008), Landsmann zaznamenal své návraty domů po roce 1989. Zemřel 17. března 2017 ve věku 68 let.

Román Fotr je inspirován životem autorova otce. Odehrává se na sklonku 30. let ve vesnici nedaleko Jihlavy, v okupované Praze a v Karlových Varech. Jeho hlavní postavou je školák a později šestnáctiletý středoškolák Slávek. 

Z autorova rukopisu vybral a připravil: Jan Šulc
Účinkuje: Radim Vašinka
Režie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2002.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser