Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka

15. srpen 2022

„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“ „Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro!“

K takovým a ještě dalším podobně květnatým exklamacím dovedlo věhlasného berlínského hudebního kritika Louise Ehlerta první setkání s dílem Antonína Dvořáka, jmenovitě s jeho Slovanskými tanci a Moravskými dvojzpěvy. Bylo to v listopadu roku 1878. Od té doby uplynulo hodně vody, ale nadšení milovníků dobré hudby všude na světě nikterak nepohaslo a Dvořákův skladatelský odkaz ani v nejmenším nevybledl.

Čtěte také

Můžete se o tom přesvědčit také v sérii sedmi Poledních koncertů, které v minulém roce připravil k dvořákovskému jubileu Zdeněk Havlíček a které teď uvádíme v repríze v rámci projektu České léto. Uslyšíte hudbu skladatelových začátků, dále kompozice z přelomového roku 1878, také poetické nálady v klavírní i symfonické formě, chybět ovšem nemohou ani ta vůbec nejslavnější díla jako Americký smyčcový kvartet nebo Novosvětská symfonie, která v dobové interpretaci souboru Musica Florea celou sérii uzavře.

Sobotní Polední koncert pak přinese čerstvé snímky z rozhlasového studia, mimo jiné výběr písní z cyklu Cypřiše, kde ovšem původní klavírní part nahradí smyčcové kvarteto ve zbrusu novém aranžmá od Jiřího Gemrota. Zazpívá Michaela Štiková, hrát bude Zemlinského kvarteto.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.