Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka

15. srpen 2022

„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“ „Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro!“

K takovým a ještě dalším podobně květnatým exklamacím dovedlo věhlasného berlínského hudebního kritika Louise Ehlerta první setkání s dílem Antonína Dvořáka, jmenovitě s jeho Slovanskými tanci a Moravskými dvojzpěvy. Bylo to v listopadu roku 1878. Od té doby uplynulo hodně vody, ale nadšení milovníků dobré hudby všude na světě nikterak nepohaslo a Dvořákův skladatelský odkaz ani v nejmenším nevybledl.

Čtěte také

Můžete se o tom přesvědčit také v sérii sedmi Poledních koncertů, které v minulém roce připravil k dvořákovskému jubileu Zdeněk Havlíček a které teď uvádíme v repríze v rámci projektu České léto. Uslyšíte hudbu skladatelových začátků, dále kompozice z přelomového roku 1878, také poetické nálady v klavírní i symfonické formě, chybět ovšem nemohou ani ta vůbec nejslavnější díla jako Americký smyčcový kvartet nebo Novosvětská symfonie, která v dobové interpretaci souboru Musica Florea celou sérii uzavře.

Sobotní Polední koncert pak přinese čerstvé snímky z rozhlasového studia, mimo jiné výběr písní z cyklu Cypřiše, kde ovšem původní klavírní part nahradí smyčcové kvarteto ve zbrusu novém aranžmá od Jiřího Gemrota. Zazpívá Michaela Štiková, hrát bude Zemlinského kvarteto.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?