Pocta Marcelu Duprému. Připomeňte si francouzského varhanního virtuosa s Karlem Martínkem na festivalu Svatojakubské Audite Organum
V roce 2021 uplynulo 50 let od smrti umělce, který stál jako pedagog u let zrání mnoha osobností francouzské varhanní hudby 20. století. Nad jeho kolébkou měl varhaník Alexandre Guilmant prohlásit, že se pro varhany narodil.
A díky tomu, že v jejich domě malé varhany stály, měl cestu k tomuto majestátnímu nástroji vzdálenou jen několik pokojů a o jeho dalším směřování bylo rozhodnuto. Léta tvrdé dřiny při studiu pak zúročil při mnoha recitálech v Evropě i USA a z pozice pedagoga se vypracoval až na ředitele Pařížské konzervatoře. Kromě toho hrál na Cavaillé-Collovy varhany v chrámu sv. Sulpicia v městě nad Seinou.
Čtěte také
Jeho skladby jsou mimořádně technicky obtížné, přesto nezapomínal ani na studenty varhan, který věnoval sbírku 79 chorálů. A studentům připravil mnoho učebních materiálů od hudební teorie po návod k doprovodu gregoriánského chorálu.
Karel Martínek do svého koncertního programu promítl osobnost Marcela Duprého. Zazní tak hudba Johanna Sebastiana Bacha, kterou na svých koncertech hrával zpaměti, nebude chybět varhanní improvizace a vlastní skladby. To vše se rozezní v barvách nástroje v bazilice sv. Jakuba v Praze, kde se v srpnu a začátkem září tradičně koná mezinárodní varhanní festival Svatojakubské Audite Organum.
Související
-
Navštivte Paříž se Samuelem Liégeonem. Varhany u sv. Jakuba se rozzářily barvami města nad Seinou
Mezinárodní varhanní festival Svatojakubské Audite Organum zahájil 5. srpna 2021 titulární varhaník kostela sv. Petra ze Challiot v Paříži Samuel Liégeon.
-
Cestu do pestrého světa hudby mi otevřely varhany, říká dirigent František Macek
Je mu dvaatřicet, častěji než v ČR ho ale publikum vídá v zahraničí. Jeden z největších dirigentských talentů František Macek se představí na festivalu Pražské jaro.
-
Pražské varhany. Vydejte se s námi již podruhé po stopách pozoruhodných nástrojů napříč metropolí
Barokní, romantické, univerzálního typu, nejstarší, největší, nástroje v koncertních sálech, ale například i na akademické půdě. Daniel Jäger ukazuje další pražské varhany.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.