Pocta Marcelu Duprému. Připomeňte si francouzského varhanního virtuosa s Karlem Martínkem na festivalu Svatojakubské Audite Organum

15. říjen 2021

V roce 2021 uplynulo 50 let od smrti umělce, který stál jako pedagog u let zrání mnoha osobností francouzské varhanní hudby 20. století. Nad jeho kolébkou měl varhaník Alexandre Guilmant prohlásit, že se pro varhany narodil.

A díky tomu, že v jejich domě malé varhany stály, měl cestu k tomuto majestátnímu nástroji vzdálenou jen několik pokojů a o jeho dalším směřování bylo rozhodnuto. Léta tvrdé dřiny při studiu pak zúročil při mnoha recitálech v Evropě i USA a z pozice pedagoga se vypracoval až na ředitele Pařížské konzervatoře. Kromě toho hrál na Cavaillé-Collovy varhany v chrámu sv. Sulpicia v městě nad Seinou.

Čtěte také

Jeho skladby jsou mimořádně technicky obtížné, přesto nezapomínal ani na studenty varhan, který věnoval sbírku 79 chorálů. A studentům připravil mnoho učebních materiálů od hudební teorie po návod k doprovodu gregoriánského chorálu.

Karel Martínek do svého koncertního programu promítl osobnost Marcela Duprého. Zazní tak hudba Johanna Sebastiana Bacha, kterou na svých koncertech hrával zpaměti, nebude chybět varhanní improvizace a vlastní skladby. To vše se rozezní v barvách nástroje v bazilice sv. Jakuba v Praze, kde se v srpnu a začátkem září tradičně koná mezinárodní varhanní festival Svatojakubské Audite Organum.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...