Pražské varhany. Vydejte se s námi již podruhé po stopách pozoruhodných nástrojů napříč naší metropolí

2. duben 2021

Snažili jsme se vybrat různé typy nástrojů – barokní, romantické i univerzálního typu, nejstarší, největší... nástroje v koncertních sálech, ale například i na akademické půdě. V Praze se nachází velké množství zajímavých varhan a s některými z nich se postupně seznámíme.

Všechny epizody

Čtěte také

V rámci druhé série procházek navštívíme Baziliku sv. Jakuba v klášteře minoritů, která se může pyšnit tím, že v ní najdeme největší varhany v Praze, podíváme se do katedrály sv. Víta, kde dosluhují původní varhany, a připravuje se stavba nového koncertního nástroje; naše kroky nás zavedou i do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, která skrývá hned několik druhů varhan nebo do kostela sv. Ludmily na Vinohradech, kde jsou nově opravené varhany. A zaměříme se také na nástroj v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce, který slouží potřebám Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

autoři: Alfred Habermann , Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.