Hrdinové v poezii

30. listopad 2015

Hrdinové v zahradách.

Poslouchejte na Vltavě od 30. listopadu 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Balkónová scéna je slavnou pasáží v Shakesperově tragédii Romeo a Julie - drama se však odehrává v pomyslné Itálii. Romantický básník lord Byron v básni Jedné dámě ironicky apeluje na to, aby se upustilo od dostaveníček v zahradách, protože anglické klima působí milencům víc utrpení než radosti. Připravil Ondřej Macl. Účinkují Hynek Chmelař, Markéta Frösslová a Ladislav Hampl.

V roce 1593 darovala anglická královna Alžběta území zvané Twickenham státníkovi a filosofovi Francisi Baconovi. Ten zde založil zahradu, jež později inspirovala báseň „Twicknamská zahrada“ anglického básníka Johna Donna. Alžbětinská zahrada je v ní modelem vesmíru. Připravila Monika Sechovcová. Účinkují Ladislav Hampl, Hynek Chmelař a Hanuš Bor.

03521030.jpeg

Jakub Deml miloval zahrady. Rostlinám věnoval svoji sbírku Moji přátelé, své stěžejní básnické dílo. Připravila Andrea Raušerová. Účinkují Ladislav Hampl, Hanuš Bor a Hynek Chmelař.

Ivan Blatný proseděl v zahradě ústavu Claybury Hospital mnoho dní, zabalen do deky a s cigaretou. Dění v tomto omezeném přírodním prostoru zapsal do svých básní překvapivě věcně a s jistým okouzlením, které je jeho typickým básnickým „viděním bez komentáře“. Připravil Jan Dvořák. Účinkují Hanuš Bor a Hynek Chmelař.

03155515.jpeg

Básní Divoký kosatec se otevírá stejnojmenná sbírka současné americké básnířky Louise Glückové. Hlas, který se zde domáhá sluchu, ale nepatří člověku, ale květině. Báseň nás přivádí do Vermontu, státu na severovýchodě USA při hranicích s Kanadou - a do jedné zdejší na první pohled obyčejné zahrady. Připravil Martin Pšenička. Účinkují Hanuš Bor, Hynek Chmelař a Markéta Frösslová.


Režie: Jaroslava Šiktancová

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...