Moji hrdinové v písních

21. prosinec 2015

Sváteční hrdinové.

Poslouchejte na Vltavě od 21. prosince 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


S hrdiny v písních, díky nimž jsme s Janem Burianem prošli všemi možnými postoji, vyjadřovanými v české písničkářské tvorbě, jsme dospěli až k Vánocům. Než se s cyklem rozloučíme, sluší se připomenout, že texty v písních autorů, kteří tvoří alternativní, nekomerční(anebo jen málo komerční) hudební scénu jsou skutečnou studnicí poezie - není ostatně náhoda, že jeden z nejfrekventovanějších autorů tohoto cyklu byl Jiří Dědeček, současný předseda českého PEN klubu.

A přestože tématem cyklu Důvěrná sdělení je poezie, žádná aktuální publicistika, setkali jsme se v písních s hrdiny nepřizpůsobivými, s emigranty, migranty i imigranty, s pacifisty, kteří na vojnu za nic na světě nechtějí, i s těmi, kteří do boje jdou, s přírodními hrdiny, zejména pak stromy, s hrdiny měst - těch krásných jako je Praha, i těch, kde to lidé mají těžké, jako jsou sudetská průmyslová města Litvínov, Ústí nebo Teplice. Mezi hrdiny vystoupilo stáří i dětství. Mnoho hrdinů má ženský rod i úděl – hrdinky rodiny, kuchyně, mateřství, zaměstnání, manželství: ke každému tomu pojmu by se dala napsat společenskovědná studie na aktuální politické téma - a všechno jsou to písně a jejich básnické texty. Kde jinde bychom je mohli slyšet než na stanici Vltava?

O Vánocích hrdinové dostanou i rozdají dárky, zazpívají koledy, nedokážou zabít kapra a připomenou nám, že nejsme sami na světě a Vánoce se slaví na jiných místech světa jinak. Nebo se v tu dobu slaví něco jiného. A žádná z těch písní se nebude podobat tomu, co musíme po celý advent poslouchat ze všech prostor našich (i hudebních) obchoďáků.


Připravil: Jan BurianRežijní spolupráce: Alena Zemančíková

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.