Hrdinové v poezii: Romantici

1. únor 2016

Narcisy i alpské štíty, láska k porobené vlasti, obdiv k uniformám i romantická tíže vyhnanství.

Poslouchejte na Vltavě od 1. února 2016 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


William Wordsworth se narodil v roce 1770 a je známý jako vůdčí duch anglického romantického hnutí. Jezerní oblast, kde žil a o níž psal, se stala charakteristickým předobrazem romantické krajiny.

02397373.jpeg

Milostnou poému Ve Švýcarsku napsal v letech 1835-1838 básník a dramatik Juliusz Słowacki. Narodil se jako Polák v zemi, která byla rozdělena mezi tři sousední mocnosti - Rusko, Prusko a Rakousko - a Polskem se opětovně stala až po první světové válce. Jedním z pilířů polského romantismu se tudíž stává láska k porobené vlasti.

Alpské štíty jako prototyp romantické krajiny uchvátily i Angličana Percy Byshe Shelleyho. Roku 1816 spolu se svou ženou Mary podnikl cestu po Evropě a během ní navštívili také krajinu v okolí Montblanku. Zážitky z cest shrnula o rok později Mary Shelleyová v cestopisné knížce, kterou tvoří deníkové zápisky a dopisy cestovatelů. Báseň Montblank celý text završuje.

03013888.jpeg

Mladý Victor Hugo vydává v roce 1826 sbírku Ódy a balady. V ní ústy dětského vypravěče, který obdivuje vojáky a uniformy, píše nadšené verše o Napoleonovi a verši rekonstruuje jeho vítězné tažení Evropou. Bitevní pole jsou v básni romantickou krajinou a my víme, že básník během svého života z opojení francouzskou vojenskou mocí zcela vystřízlivěl.

Mladičký A. S. Puškin přichází v roce 1871 jako úředník ministerstva zahraničí do Petrohradu a je středem pozornosti. Záhy se ocitá ve vyhnanství v jižních koloniích Ruska. Důvodem byly jeho proticarské verše šířené v mnoha opisech. Na přímluvu jednoho ze svých příznivců není vykázán na Sibiř, ale stává se součástí tažení generála Rajevského na Kavkaz. Příteli Rajevskému Puškin věnoval poému Kavkazský zajatec.

03049187.jpeg

Účinkují: Hynek Chmelař, Kamil Halbich a Petra Špalková, Marek Adamczyk, Jan Bidlas

Připravili: Světlana Ondroušková, Michael Alexa, Josef Hrdlička, Ondřej Macl, Josef HrdličkaRežijní spolupráce: Alena Zemančíková

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.