Básníci na svých místech

28. prosinec 2015

Esej o místě a báseň v autorské interpretaci.

Poslouchejte na Vltavě od 28. prosince 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Na závěr roku jsme vyzvali pro řadu Důvěrná sdělení několik básníků, aby napsali esej o místě, které přispělo ke vzniku básně. První z nich je Sylva Fischerová (Světový orloj a oživený stroj – Olomouc), která je autorkou sedmi básnických sbírek, píše také povídky a knihy pro děti.

Sylva Fischerová je také univerzitní učitelka, znalá jak klasické filologie, tak filozofie. Hlásí se k odkazu svého otce, filosofa a prvního poválečného rektora Univerzity Palackého Josefa Ludvíka Fischera. Místo, hledání místa, pátrání po jeho povaze, otázky po domově - to všechno jsou motivy, které lze najít ve sbírkách Sylvy Fischerové. V jejích posledních knihách se však tato témata vracejí s mimořádnou naléhavostí. Místo a domov jako unikavé, neurčité skupenství, jako těkavý bod, který je neodvolatelně přítomen, ale neustále v pohybu, který se chvěje. Bod, položený někde za srdcem, do něhož se sbíhá tkáň napojená na osudy blízkých bytostí.


Autorka: Sylva Fischerová Připravil: Tomáš Soldán

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser