Hlasy Národního divadla zpívají české písně dvou století

10. říjen 2022

Pětice předních domácích sólistů, kmenových členů operního souboru Národního divadla v Praze, se 19. října 2022 představila v přímém přenosu z rozhlasového studia s výběrem vzácně uváděného písňového repertoáru. Poslechněte si záznam.

PROGRAM

Václav Jindřich Veit: 6 Gesange /výběr/, Luboš Sluka: Kladské písně a balady /výběr/
Josef Bohuslav Foerster: Tři nokturna, Karel Bendl: Čtvero písní pro bas /výběr/, Jiří Laburda: Písně milému /výběr/
Účinkují: Arnheiður Eiríksdóttir (mezzosoprán), Pavel Švingr (bas), Michaela Zajmi (mezzosoprán), Roman Vocel (bas), Yukiko Kinjo (soprán), Bledar Zajmi (violoncello), Lucie Pirochová a Zdeněk Klauda (klavír).
Slovem provází Daniel Jäger.

Český rozhlas Vltava navazuje na někdejší tradici pravidelných pořadů cyklu Studio Livekdy je hudební produkce renomovaných umělců do éteru živě přenášena ze Studia 1 na Vinohradské 12, kam jsou ovšem k osobní účasti zváni i vltavští posluchači. Tentokrát jsme se setkali se třemi dámami a dvěma pány z operního ansámblu Národního divadla, kteří si připravili ukázky z písňové tvorby svých oblíbených českých autorů.

Studio Live: Hlasy Opery Národního divadla

Repertoár je to unikátní, málo slýchaný, a zavedl nás na různá místa časové přímky: nejstarším skladatelem byl Václav Jindřich Veit (1806–1864), ve své době jeden z nejúspěšnějších autorů líbivé a lahodně znějící hudby. Navázali jsme Smetanovým současníkem Karlem Bendlem (1838–1897), neprávem opomíjeným autorem vokální hudby včetně řady oper.

Všechny smutky pominou

V pozoruhodném cyklu z roku 1939, kde se k mezzosopránu připojuje violoncello, a který se v jednom z nejtemnějších roků naší historie uzavírá zvoláním Všechny smutky pominou, jsme představili Josefa Bohuslava Foerstera (1859–1951). Současnost pak reprezentovali komponisté Luboš Sluka (*1928), který svou originální řečí navazuje na klasiky 20. století Janáčka či Martinů, a Jiří Laburda (*1931), jenž za svého nejmilovanějšího autora označuje Vítězslava Nováka. A propracovaným zapojením folklórních motivů na něj svou vokální tvorbou také přirozeně navazuje.

To vše zaznělo v podání umělců, které dobře známe z jeviště Národního divadla: sopranistky Yukiko Kinjo, mezzosopranistek Arnheiður Eiríksdóttir a Michaely Zajmi, basistů Pavla Švingra a Romana Vocela, ale také violoncellisty Bledara Zajmiho a klavíristů Lucie Pirochové a Zdeňka Klaudy. Večer moderoval Daniel Jäger.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...