Hásán Ázizul Hak: Klec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Indie (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Miroslav Táborský v povídce bengálského spisovatele. Přeložil Martin Hříbek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

V týdnu od 25. listopadu je vltavská Povídka věnována různorodé literatuře indického subkontinentu. Poslouchejte od pondělí do pátku ve 14:30 a po odvysílání také on-line.

Hásán Ázizul Hak (*1939) se narodil do dobře situované rodiny v Západním Bengálsku. I když jeho rodinu násilné rozdělení země zásadně nepostihlo, přestěhoval se roku 1954 kvůli studiu do tehdejšího Pákistánu. Později vystudoval filozofii na univerzitě v Rádžašhí. Po dosažení nezávislosti Bangladéše přijal v roce 1973 nabídku této univerzity a až do konce svého aktivního profesního života zde vyučoval.

Přestože je autorem i několika románů, jeho nejoblíbenějším žánrem je povídka. Charakteristickým prvkem próz je jistá neurčitá dějová linie a důraz na psychologii postav a jejich temné stránky.

Povídka Klec vyšla poprvé roku 1967 ke dvacetiletému výročí vzniku nezávislé Indie a Pákistánu, v jehož východní části (Bangladéši) se děj odehrává. Ona „klec“ z názvu povídky je pak mnohovrstevnatou metaforou.

Účinkuje: Miroslav Táborský

Překlad: Martin Hříbek
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2019.