Gérard de Nerval: Sylvie

Petr Kubes čte z novely francouzského básníka a prozaika 19. století, v níž autor vzpomíná na rodný kraj Valois a svou dětskou lásku. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Petr Kubes
Připravil: Petr Turek
Překlad: Jaroslav Zaorálek
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 30. 3. 2020
Natočeno: v roce 2020

Tvůrčí osobnost Gérarda de Nerval (1808–1855) byla určována dvěma základními osami: cestováním a hlubokou, nicméně široce založenou četbou. Podle F. X Šaldy se autor hermetického básnického cyklu Chiméry (1854) a pozoruhodné prózy Sylvie (1853) „nesl lehkou nohou na okraji nejtemnějších propastí“. Právě Sylvie patří k vzpomínkovým prózám, v níž „sestoupil do podsvětí podvědomých komplexů, které formovaly jeho život“ (Jiří Pelán).

Básník se často vracel do rodného valoiského kraje a dojmy z něho pak zachycoval v idylických, poezií prosycených obrazech. Vyprávění o jeho dětské lásce k sestřence Sylvii je prostoupeno nezapomenutelně výraznými postavičkami francouzských venkovanů. Nostalgický půvab a jemné veselí této novelky vyvažují tragický přísvit prózy Aurelie (1855).

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?