Furt hrajeme o významy našich dějin, říká filmař Jan Gogola ml.
Největším nepřítelem paměti a minulosti je historie, cituje francouzského historika Pierra Noru. Ve snímku o věznici v Uherském Hradišti chtěl s o generaci mladším spolurežisérem dospět k vícehlasu a různorodým pohledům na naši společnou minulost a tím i budoucnost. Proč bylo důležité vést mezigenerační rozhovor nejen před kamerou ale i za ní? A jak nás všechny může spojit naběračka nebo napařovák na knedlíky? Repríza ze 17. května 2024
Související
-
Odpuštění je dar, který dáváme sami sobě, říká kněz a dokumentarista Jan Hanák
Je knězem, dokumentaristou i pedagogem. Jeho prací je naslouchat, ale taky dávat rady, co si se slyšeným počít – to když přednáší dokument na Masarykově univerzitě.
-
Během minutového filmu odvyprávíte všechno, říká dokumentarista Adam Hanuljak
„Problém je, že s poslechem podcastu si vytahujeme jen to, co chceme slyšet. Přestává fungovat moment náhody,“ míní režisér Adam Hanuljak.
-
Máte staré rodinné video? Mou ctižádostí je zpřítomnit filmové archivy, říká dokumentarista Jan Šikl
Má rád hudbu Michala Kocába, ale také minimalisty jako je Philip Glass. Jan Šikl zasvětil profesní život práci s domácími filmovými archivy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.