Faulkner se domníval, že život je obtížný, a proto o něm psal složitě. Zaujal mě už na škole, žiju s ním pořád, říká amerikanistka Hana Ulmanová
Příběhy obyčejného člověka, který se snaží postavit zlu. Mýtus velkého amerického románu. Vrstevnatost předlohy netflixového hitu Dámský gambit – i o tom mluvila ve své Vizitce amerikanistka a pedagožka Hana Ulmanová. Ke studiu anglistiky se dostala přes matematické gymnázium, už v pětadvaceti překládala Trumana Capoteho a mezi nejdůležitější autory, kteří ji nasměrovali ke specializaci na jižanskou literaturu, řadí Williama Faulknera. Rozhovor s ní vedla Hana Slívová.
Související
-
Ze života v nesvobodné zemi se naše „ztracená“ generace snažila vytěžit maximum, říká Josef Jařab
„Povinšoval bych lidem, aby se snažili šířit trochu dobra a aby se snažili být něčemu užiteční.“ Hostem Michala Bureše ve štědrodenní Vizitce byl amerikanista Josef Jařab
-
Detaily každodenního života alžbětinské doby mě fascinovaly, říká anglista Martin Hilský
Po temnotách doufám ve světlo. Tak znělo osobní heslo královny Alžběty I., jejíž době věnoval přední český anglista Martin Hilský posledních deset let života.
-
Angličtí autoři neustále někoho citují. Je dobré to poznat, říká překladatelka Petra Diestlerová
Jako dítě ji nebavila ani rytmika, ani výtvarka, zato v němčině se cítila jako doma. Dnes patří Petra Diestlerová mezi renomované překladatelky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.