Naše „ztracená“ generace nepropadla. I ze života v nesvobodné zemi jsme se snažili vytěžit maximum, říká amerikanista Josef Jařab
„Povinšoval bych lidem, aby se snažili šířit trochu dobra a aby se snažili být něčemu užiteční.“ Hostem Michala Bureše ve štědrodenní Vizitce byl amerikanista, překladatel, rodák z Hlučínska, emeritní rektor Univerzity Palackého v Olomouci a nositel Stříbrné medaile předsedy Senátu Josef Jařab.
Když v roce 1964, pět let po absolutoriu anglistiky a rusistiky v Olomouci, stál v Doveru poprvé tváří v tvář rodilému Angličanovi, chtěl se vrhnout dolů z útesu. „Zeptal jsem se ho, jak se dostanu na Victoria Station v Londýně. On mi třikrát odpověděl, já mu třikrát nerozuměl,“ usmívá se. O své „ztracené generaci“, která si života ve svobodné zemi začala naplno užívat až po padesátce, mluví jako o lidech, kteří dychtili po informacích prohlubujících jejich tehdejší život a snažili se z nabízeného vytěžit maximum. „Když se podívám na spolužáky, ze všech jsou učitelé, docenti, snad jsme nepropadli,“ konstatuje.
Americká kultura jako protest
Angličtina jej uchvátila už jako studenta gymnázia, anglicky mluvil často a rád, a protože daný rok neotevírali v Brně architekturu, přihlásil se ke studiu anglistiky a bohemistiky.
S angličtinou nakonec musel studovat ruštinu, ani to mu ale nevadilo. „Rád jsem četl ruské klasiky. Studovat k tomu americkou kulturu, to už byl v podstatě protest proti tomu, co jsme žili.“ V roli pedagoga pak své studenty učil to, co nebylo v osnovách, a později podepsal Chartu 77. Ve „své“ Americe byl díky stipendiu poprvé v roce 1969 a dodnes jej mrzí, že ačkoliv Amerika sama procházela obrodným procesem rušení rasové segregace, okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy nikterak nereflektovala.
Josef Jařab ve Vizitce vzpomněl i na své dětství, do kterého spadá čas strávený bez tatínka odvedeného do druhé světové války, a také na hlučínské kořeny, které pod zemí mísí krev českou, moravskou, slezskou, polskou a německou. Mluvil také o důležitosti četby textů Gregora Mendela, od jehož narození uplyne 200 let, a filozofa Henryho Davida Thoreaua. Oba čtenářům připomínají zásadu existence, kterou je smrt.
Související
-
Detaily každodenního života alžbětinské doby mě fascinovaly, říká anglista Martin Hilský
Po temnotách doufám ve světlo. Tak znělo osobní heslo královny Alžběty I., jejíž době věnoval přední český anglista Martin Hilský posledních deset let života.
-
Ondřej Pilný: Irsko je na okraji, nebo ve středu světa?
Anglista a překladatel Ondřej Pilný je od letoška ředitelem Ústavu anglofonních literatur na FF UK a v červnu byl jmenován profesorem anglické a americké literatury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.