Elity, vrazi, skutečné události. Nejlepší seriály roku 2019
Severský noir, politické rodinné drama, rekonstrukce skutečných událostí – to jsou seriálové vrcholy roku 2019 podle moderátorů Reflexí a jejich hostů, publicistky Táni Zabloudilové, a festivalové a televizní dramaturgyně Jany Čížkovské.
Poslechněte si diskusi o vybraných seriálech v kompletním záznamu pořadu Reflexe a podívejte se na přehled těch nejzásadnějších jmenovaných děl. S malým bonusovým překvapením na závěr…
Boj o moc (Succession, 2. série, HBO)
Táňa Zabloudilová: „Tak vtipný, tak komplexní, tak dobrý seriál o klanu bezskrupulózních diletantních zrůd, které postupně od sebe rozeznáváme, možná chápeme nebo je dokonce máme rádi.“
Šárka Gmiterková: „Zvláštní rodinná sága, fascinovaná životním stylem horních deseti tisíc, která je zároveň třeskutě vtipnou satirou.“
Koruna (The Crown, 3. série, Netflix)
Jana Čížkovská: „Geniálně napsaný seriál s úžasně vystavěnými postavami, který vychází z celoživotního zájmu scenáristy Petera Morgana o britskou královskou rodinu.“
Naši kluci (Our Boys, minisérie HBO)
Pavel Sladký: „Případ odvetné vraždy palestinského mladíka trojicí ultraortodoxních Židů z roku 2014 a jejího vyšetřování. Působivý vhled do situace lidí, kteří do palestinsko-izraelského konfliktu vstupují z různých stran.“
Oranžová je nová černá (Orange Is the New Black, 7. série, Netflix)
Šárka Gmiterková: „Pamětnická věc sahající až k prvopočátkům Netflixu jako výrobce původního obsahu, jejíž finální sezona je odměnou pro ty, kdo to se seriálem vydrželi až do zdárného konce.“
Lovci myšlenek (Mindhunter, 2. série, Netflix)
Táňa Zabloudilová: „Druhá sezona se odehrává v Atlantě, kde řádí sériový vrah zaměřující se na děti z chudých černošských rodin. Do seriálu se tak nově dostává rasové téma, i když nadále výborně splétá různé tematické linky a vrstvy.“
Desatero hříchů (All The Sins, Finsko)
Jana Čížkovská: „Zajímavá variace na nordic noir, která se odehrává na severu Finska za polárního dne. Rozkrývání případu tradiční procedurální formou doplňuje trefný černý humor a psychologie ústřední vyšetřovatelské dvojice.“
Černobyl (minisérie HBO)
Pavel Sladký: „Ocenil jsem emocionální, ale i širší společenský dopad, který seriál měl. Diváky po celém světě zaskočilo, jaké detaily skutečných událostí se do díla dostaly.“
Watchmen (HBO)
Táňa Zabloudilová: „Na rozdíl od komiksu Alana Moora se seriál neodehrává v alternativní realitě, ale někdy v blízké budoucnosti. Showrunner Damon Lindelof výchozí předlohu respektuje, ale zároveň ji dobře vsadil do současnosti.“
Roky a roky (Years and Years, BBC)
Jana Čížkovská: „Rodinná kronika budoucí Británie. Neuvěřitelně civilní seriál, avšak problémy, které se tu řeší, vypadají jako dystopie jen zdánlivě.“
Když nás vidí (When They See Us, minisérie, Netflix)
Šárka Gmiterková: „Velmi intimní, citlivý a chvílemi na sledování až bolestivý portrét tzv. pětky z Central Parku. Snaha napravit historickou vinu spočívá ve snaze vidět pětici mužů jako nositele individuálních osudů, a nejen jako jednu hrozivou tlupu.“
Gangy z Birminghamu (Peaky Blinders, 6. série, BBC)
Pavel Sladký: „Seriál, který mě pořád dokáže bavit, protože si jednak zachovává svoje stabilně silné stránky, jako je hudební dramaturgie a žánrová stylizace, ale zároveň dovede přinést něco nového.“
Související
-
Stranger Things 3: Temné léto v Hawkinsu je ztřeštěná komedie i krutý žalozpěv za ztracené dětství
Online videotéka Netflix zveřejnila třetí sezonu seriálu o dobrodružstvích dětské party z městečka Hawkins. Potkávají se v ní první lásky a temná monstra z podzemí.
-
Temný případ nikdy nebyl o případech. Proč třetí pokračování True Detective zapadlo?
Po narychlo splácané druhé sezoně přišel hlavní tvůrce slavného seriálu True Detective Nic Pizzolato se solidním pokračováním. Velký ohlas u diváků nevzbudil.
-
Nejlepší televizní seriály roku 2018. Hrané, dokumentární i animované
Od superhrdinů přes uvadající televizní hvězdy až po české maloměsto. Bilancujeme rok 2018 v seriálové tvorbě – jak televizní, tak online; světové i domácí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.