Daphne du Maurierová: Bez motivu

02387570.jpeg
02387570.jpeg
Daphne du Maurier se narodila v roce 1907 v herecké rodině. Vychována byla v Paříži, většinu života však prožila na pobřeží Cornwallu ( kornvólu), jehož scenérie je také pozadím mnoha jejích románů.

Daphne du Maurier napsala řadu novel, které patří mezi vrcholná díla žánru horroru: pracuje v nich rafinovaně s tajemnými a nevysvětlitelnými úkazy, které však nejsou nijak nadpřirozené. Spíše jako by se příroda (včetně lidského chování) vymkla z řádu a začala se chovat svévolně. Spisovatelka nebuduje hrůzu nijak uměle, jen nechá čtenáře představit si, co by se stalo, kdyby…

V detektivce Bez motivu mladá a bohatá manželka jednoho dne vezme revolver a prostě se zastřelí. Zděšený manžel to vůbec nechápe, byli spolu šťastni, milovali se a čekali první dítě, proč to tedy udělala? Najatý detektiv začne pátrat v minulosti mladé ženy a postupně začne odkrývat zapomenuté tajemství.

Detektivní příběh anglické autorky z překladu Jana Zábrany pro rozhlas připravila Magdaléna Štaffová. V režii Hany Kofránkové účinkuje Petr Kostka.