Collegium 1704 na Wratislavia Cantans 2024. Poslechněte si mistrovské oratorium Georga Friedricha Händela
Oratorium Izrael v Egyptě vzniklo původně jako dílo s převahou sborových čísel, to se ovšem nesetkalo s vřelým přijetím a Händel do skladby zapracoval sólové části. V této podobě také na sklonku léta provedli členové Collegia 1704 v polské Vratislavi.
Izrael v Egyptě je komponován na biblické texty, což Händel ve svých oratoriích použil už jenom v Mesiášovi. Líčí v něm přechod Izraelitů přes Rudé moře a pohromy seslané Bohem na Egypt; ve druhé části zhudebňuje téměř celou 15. kapitolu Exodu, ve které Izraelité oslavují velké činy Boha.
Čtěte také
Otec anglického oratoria napsal dílo Izrael v Egyptě v roce 1739. Oratorium Izrael v Egyptě však není na repertoáru Collegia 1704 novinkou. Již před dvěma lety ho tento soubor provedl v Praze, Ostravě či dokonce ve francouzském Besanconu.
Při těchto produkcích kritika ocenila nejen špičkovou interpretační úroveň, ale také samotný výběr tohoto repertoáru, protože Izrael v Egyptě nepatří k nejhranějším oratoriím Georga Friedricha Händela. Snad si tedy i při dnešním poslechu uvědomíme, že nejen slavný Mesiáš patří k výkvětu tvorby tohoto autora, který by letos oslavil své 340. narozeniny.
Související
-
Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 vystupují na prestižním festivalu v Salcburku
V tamním kolegiátním kostele svatého Petra uvádějí hned dvakrát Mši c moll Wolfganga Amadea Mozarta. První koncert se uskutečnil včera, druhý je na programu festivalu dnes.
-
Díla Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela na festivalu Smetanova Litomyšl
Poslechněte si záznam koncertu světoznámých souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704.
-
Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho v provedení Collegia 1704
Poslechněte si záznam koncertu Collegia 1704, na kterém 10. listopadu zaznělo ikonické dílo Claudia Monteverdiho Mariánské nešpory.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.