Na konci dne poděkovat za to, co nám bylo dáno. Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho v provedení Collegia 1704

5. leden 2024

Páteční Koncert klasika nabízí čerstvý záznam koncertu Collegia 1704, na kterém zaznělo ikonické dílo Claudia Monteverdiho Mariánské nešpory. 10. listopadu 2023 je pod vedením svého uměleckého šéfa Václava Lukse soubor provedl ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Večerní chvály neboli nešpory jsou podle církevní tradice stěžejními body liturgie hodin. Jak o nich napsal svatý Basil Veliký: „Po skončení dne jsme povinni poděkovat za to, co nám v tomto dni bylo dáno a co jsme s úspěchem vykonali.“

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 skladbu provedlo se sólisty Ondřejem Holubem, Matúšem Šimkem, Čeňkem Svobodou a sopranistkami Terezou Zimkovou, Pavlou Radostovou a Helenou Hozovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.