Mozartova Linecká symfonie a Ariadna Bohuslava Martinů v podání České filharmonie

8. prosinec 2023

Poslechněte si koncert České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem dedikovaný 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání. 

Koncert klasika nabídl přímý přenos ze Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Česká filharmonie na něm pod taktovkou svého hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila provedla „Lineckou“ symfonii č. 36 C dur W. A. Mozarta.

Ve druhé části koncertu zazělo ojediněle uváděné dílo – jednoaktová opera Bohuslava Martinů z roku 1958 Ariadna, jejíž příběh nás zavede do časů antiky. Společně s Českou filharmonií vystoupí sólisté Simona Šaturová (Ariadna), Peter Kellner (Theseus), Richard Samek (Burún), Jozef Benci (Minotaurus), Richard Novák (Stařec) a členové Pražského filharmonického sboru se sbormistryní Šárkou Csölle Knížetovou.

Slovem provázela Jana Trojanová, v přestávce koncertu hovořil Daniel Jäger s dirigentem Tomášem Netopilem a sólisty Simonou Šaturovou a Richardem Novákem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.