Od Venezuely po Švédsko. Janáčkova filharmonie uvádí Beethovenovu Pastorální i koncerty pro trubku

8. duben 2025

V Koncertu klasika zamíříme tentokrát do Provizoria Vesmír, jak nazývá bývalé kino v centru Ostravy a své dočasné sídlo Janáčkova filharmonie. Do své abonentní řady pozvala tentokrát famózního venezuelského trumpetistu Pacho Florese a z dřívějšího hostování v Ostravě už známého venezuelsko-amerického dirigenta Domingo Hindoyana, šéfdirigenta Královského symfonického orchestru v Liverpoolu. Přímý přenos jsme vysílali ve čtvrtek 10. dubna 2025.

„Celosvětově známým interpretům nabízíme v Ostravě vřelé přijetí a souhlas s jimi navrženým repertoárem,“ říká v souvislosti s účastí hostujících umělců čtvrtečního koncertu ředitel filharmonie Jan Žemla.

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 6 F dur op. 68 „Pastorální“ 
Jan Křtitel Jiří Neruda: Koncert pro trubku a orchestr Es dur
Christian Lindberg: Akbank Bunka pro trubku a komorní orchestr

 

Venezuelsko-americký dirigent Domingo Hindoyan a venezuelský trumpetista Pacho Flores na pozvání Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Hostem přestávky je Jan Žemla, ředitel filharmonie.
Koncert v Provizoriu Vesmír v Ostravě uvádí Renáta Spisarová.

Koncerty pro trubku? Šance prolomit programy běžně uváděných koncertů pro klavír, housle nebo violoncello. Pacho Flores se řadí mezi přední trumpetisty současnosti. Ostravskému publiku se představí nejprve v Koncertu pro trubku a orchestr českého skladatele 18. století Jana Křtitele Jiřího Nerudy, ve své době vynikajícího houslisty, který vedle Prahy působil také v Drážďanech. Jeho původně Koncert pro lesní roh dnes hrají kvůli náročnému partu spíše trumpetisté.

Švéd Christian Lindberg je žijící hudební legendou. Famózní trombonista, pohotový dirigent, skladatel, který pro Český rozhlas uvedl: „Opírám se jen a pouze o vlastní myšlenky a také se snažím být bezvýhradně svobodný a originální. Věřím, že jen tento postoj nás může na dlouhé cestě za publikem přivést k jeho zájmu a třeba i dojetí.“ Jeho komorní koncert Akban Bunkapro trubku a orchestr je z roku 2004 a dedikoval jej norskému trumpetistovi Olemu Edvardu Antonsenovi. Ve skladbě je možné zaslechnout inspiraci tureckou orientální hudbou, japonskou kulturou i jazzem.

V první polovině koncertu zazní „Pastorální“ symfonie Ludwiga van Beethovena. „Dílo vznikalo sice paralelně s Osudovou, představuje ale naprosto odlišný inspirační myšlenkový svět. Nenalezneme zde stopu hrdinskosti ani dramatického konfliktu. Programní Pastorální symfonie je jedním z nejprůzračnějších Beethovenových děl, v němž se odráží poezie venkovského života, ať už se jedná o zpěv ptáků, troubení pastýřů, rozbouřené přírodní živly, nebo lidové tance,“ uvádí ve svém programu Janáčkova filharmonie Ostrava.

Ta také v industriální Dolní oblasti Vítkovic úspěšně prezentuje hudbu populární, na straně druhé objednává nové skladby od mladých českých skladatelů a skladatelek a velké úspěchy slaví koncerty, které jsou určené dětem a mládeži. I tuto orientaci ostravské filharmonie zmiňuje její ředitel Jan Žemla. Se svým týmem se před pár dny přihlásil do výběrového řízení na místo ředitele Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.