Díla Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela na festivalu Smetanova Litomyšl
Poslechněte si záznam koncertu světoznámých souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, kteří v litomyšlském piaristickém chrámu provedli Missu Corporis Domini Jana Dismase Zelenky a Dixit Dominus Georga Friedricha Händela.
Národní festival Smetanova Litomyšl 2024 se letos samozřejmě nese v duchu oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jehož opery přiváží do Litomyšle hned několik domácích scén. Vedle toho se ale v programu objevuje celá řada dalších vyslanců české hudby.
Nedělní odpoledne 30. června patřilo baroknímu velikánu Janu Dismasu Zelenkovi, jehož Missa Corporis Domini neboli Mše k Slavnosti Těla a Krve Páně zazněla v litomyšlském piaristickém chrámu v sousedství Dixit Dominus Georga Friedricha Händela.
V přímém přenosu díla provedly světoznámé soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Obě skladby mají svůj původ v počátku osmnáctého století; svou Mši tvořil Zelenka v Drážďanech v roce 1719, Händelovo zhudebnění Žalmu 109 se závěrečným sborem Gloria Patri je o dvanáct let starší, vzniklo v Římě v roce 1707.
Související
-
Až si mě Bůh povolá, ukážu mu své Te Deum. Záznam koncertu ze Smetanovy Litomyšle
V neděli 23. června jste mohli v přímém přenosu navštívit jeden z koncertů letošního ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Poslechněte si záznam.
-
Jan Dismas Zelenka a jeho Missa eucharistica
Genialita barokního skladatele Jana Dismase Zelenky, rodáka z Louňovic pod Blaníkem, a jeho propojení s italským skladatelem Antoniem Caldarou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.