Díla Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela na festivalu Smetanova Litomyšl

1. červenec 2024

Poslechněte si záznam koncertu světoznámých souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, kteří v litomyšlském piaristickém chrámu provedli Missu Corporis Domini Jana Dismase Zelenky a Dixit Dominus Georga Friedricha Händela.

Národní festival Smetanova Litomyšl 2024 se letos samozřejmě nese v duchu oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany, jehož opery přiváží do Litomyšle hned několik domácích scén. Vedle toho se ale v programu objevuje celá řada dalších vyslanců české hudby.

Nedělní odpoledne 30. června patřilo baroknímu velikánu Janu Dismasu Zelenkovi, jehož Missa Corporis Domini neboli Mše k Slavnosti Těla a Krve Páně zazněla v litomyšlském piaristickém chrámu v sousedství Dixit Dominus Georga Friedricha Händela.

V přímém přenosu díla provedly světoznámé soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Obě skladby mají svůj původ v počátku osmnáctého století; svou Mši tvořil Zelenka v Drážďanech v roce 1719, Händelovo zhudebnění Žalmu 109 se závěrečným sborem Gloria Patri je o dvanáct let starší, vzniklo v Římě v roce 1707. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.