Čím ji ten třináctiletý kluk tak přitahuje? Co je ti do toho. Provokativní novela Hany Lundiakové není Lolitou naruby

4. květen 2023

O mateřství, dospělosti, o lásce a touze, která požírá i zvýrazňuje všechno kolem. Co čerstvou třiatřicátnici tak táhne k tomu o dvacet let mladšímu klukovi? Co je ti do toho, divokou cestu do hlubin ženy, poslouchejte v podání Anity Krausové on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Účinkuje: Anita Krausová
Připravila: Klára Fleyberková
Režie: Josef Kačmarčík
Natočeno: 2021
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Kristova léta za rohem, má syna, manžela, spokojený život. I tak se jí do něj vkrádá neklid. Plíživé a neodvratné pokušení na ni čeká denně před školou, kam vozí své dítě. On je taky ještě dítě, ale tak trochu už je to i muž... Nová kniha nazvaná Co je ti do toho už na obálce upozorňuje, že není žádnou Lolitou naruby. Společnou s ní má jen výchozí situaci – vůni zakázaného, zatím ne úplně zralého ovoce.

Čtěte také

Hana Lundiaková se na českou literární scénu zapsala už v roce 2010 povídkovou sbírkou Vrhnout. Následovaly další tři knihy (za román IMAGO. Ty trubko! Byla nominovaná na cenu Magnesia Litera) a v loňském roce brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo právě růžový svazek Co je ti do toho. Ve všech svých knihách Lundiaková prokazuje talent kreativně nakládat s jazykem i příchylnost k syrovým, erotickým a existenciálním tématům.

I její zatím poslední kniha předkládá čtenáři dlouhou řadu různých otázek. Co s ženou dělá mateřská láska? Kdy jsme vlastně dospělí a jak obtížné je se s dospělostí sžít? Co znamená někoho opravdu milovat? Proč se někdy touze nelze bránit? A co to vlastně je taková touha? Navíc otevírá téma domácího násilí, výchovy, neschopnosti otevřít se druhým. Každý čtenář v textu zkrátka bude číst něco úplně jiného. Každopádně však dostane suverénní jazykovou hru, skrze níž se propadne do hlavy čerstvé třiatřicátnice, která je dostatečně inteligentní na to, aby si svůj vnitřní život dokázala řádně zkomplikovat.

Přebal knihy Hany Lundiákové: Co je ti do toho

Ležím na matraci. Nemá povrch, nemá dno. Není to matrace. Je to hladina, po ní nehybně pluju. Éter mě nese jako plodová voda embryo, které se z magického zapomnění vyvine v člověka. Není žádného pokřivení. Prostota, klid, nekonečný čas, teplo, proudění. Žár slabin vytlačil identitu z vědomí. Identita je náhle nepodstatná, jakožto bytost neexistuju, jsem součástí. Není uvnitř a vně. Není potýkání ani dotek. Není muž, není žena. Samý pokraj bezvědomí. Hodina mezi životem a smrtí.

V Četbě s hvězdičkou na Vltavě se tou rozháranou a přemýšlivou hlavní hrdinkou stává herečka Anita Krausová. Právě její hlas se v režii Josefa Kačmarčíka bude po deset večerů vracet, aby dokázal, že Hana Lundiaková skutečně nenapsala jen Lolitu naruby. Že kniha Co je ti do toho je mnohem víc.

Spustit audio

Související