Chcete psát na Wikipedii o filmech? S chutí do toho!
Společnost Wikimedia Česká republika chce na otevřené, velmi oblíbené webové encyklopedii zlepšit filmové pokrytí. Přišla proto s projektem Filmy na Wikipedii. Kinematografie tak na zmíněné platformě dostane více prostoru, a především by se tu měly objevit informace, které doposud chybí.
Čtěte také
Koordinátorem projektu a hlavním „wikilektorem“ je Pavel Bednařík. Vyzývá všechny zájemce, aby se psaní na Wikipedii nebáli. Současně připomíná hlavní zásady psaní textů. Protože jde o encyklopedii, není tu místo pro recenze, úvahy nebo studie, ale pouze pro fakta. Ovšem můžou být pojata i velice široce, zajímavě, čtivě. A pochopitelně je zapotřebí uvést odkazy na jejich zdroje. „Právě tohle často chybí. Současně zájemcům o psaní příspěvků vysvětlujeme řád a strukturu jednotlivých příspěvků. Nejde jenom o to, napsat hromadu textů, je potřeba tomu dát určitou formu. Dobré je i propojení nových článků s už existujícími, a to formou známých modrých odkazů. Tohle propojení vytváří síť informací a přehled o tématu,“ vysvětluje Bednařík.
Wikipedie nasazuje patroly
Čtěte také
O kontrolu správnosti údajů se starají jednak správcové serveru, jednak členové takzvané patroly. „To jsou lidé, kteří – na dobrovolnické bázi – velmi pečlivě kontrolují jakékoliv změny a úpravy, které se na Wikipedii dějí. Žádná nevhodná změna by jejich bystrými zraky neměla projít. Zároveň je Wikipedie kontrolována všemi uživateli a účastníky. To znamená, že když tu někdo objeví nejasnost, dezinformaci nebo lež, může ji opravit. Je to systém vzájemné kontroly a podpory v celé komunitě. Pokud mezi vámi jsou puntičkáři, kteří hlídají každé písmeno, každý překlep nebo špatný mezerník, jděte do toho,“ vyzývá lektor k aktivitě.
K úpravám a opravám stačí u článku kliknout na tlačítko editovat. Ideální pro rozšiřování obsahu je pak samozřejmě založení článku nového. Společnost Wikimedia nabízí všem zájemcům kursy, jak na to. Nabízí ovšem i další vzdělávání, poradny a konzultace, a to jak naživo, tak on line. Jsou to například kursy pro seniory, knihovny nebo školy, a taky komunitní aktivity a výzvy týkající se jiných témat. Kupříkladu lidských práv nebo zastoupení žen na Wikipedii.
Související
-
Letní filmová škola v Uherském Hradišti slaví dvojí jubileum a slibuje jedinečný filmový mejdan
Letní filmová škola v Uherském Hradišti slaví, a to dokonce dvojí jubileum!
-
Z Leonarda da Vinciho se stala Leonarda. A dala jméno nové filmové ceně
„Někdy mám pocit, že ženy musí být skvělé ve všem možném, aby se dokázaly ve filmovém průmyslu prosadit,“ říká režisérka Zora Cejnková.
-
Konečně český biják hollywoodského střihu. Vlny rozvlnily Karlovy Vary
Film Vlny připravoval Jiří Mádl spoustu let. Vznikl snímek, který má světové parametry. Pohlíží na smutné události československých moderních dějin neokoukaným způsobem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.