Chcete psát na Wikipedii o filmech? S chutí do toho!

6. srpen 2024

Společnost Wikimedia Česká republika chce na otevřené, velmi oblíbené webové encyklopedii zlepšit filmové pokrytí. Přišla proto s projektem Filmy na Wikipedii. Kinematografie tak na zmíněné platformě dostane více prostoru, a především by se tu měly objevit informace, které doposud chybí.

Čtěte také

Koordinátorem projektu a hlavním „wikilektorem“ je Pavel Bednařík. Vyzývá všechny zájemce, aby se psaní na Wikipedii nebáli. Současně připomíná hlavní zásady psaní textů. Protože jde o encyklopedii, není tu místo pro recenze, úvahy nebo studie, ale pouze pro fakta. Ovšem můžou být pojata i velice široce, zajímavě, čtivě. A pochopitelně je zapotřebí uvést odkazy na jejich zdroje. „Právě tohle často chybí. Současně zájemcům o psaní příspěvků vysvětlujeme řád a strukturu jednotlivých příspěvků. Nejde jenom o to, napsat hromadu textů, je potřeba tomu dát určitou formu. Dobré je i propojení nových článků s už existujícími, a to formou známých modrých odkazů. Tohle propojení vytváří síť informací a přehled o tématu,“ vysvětluje Bednařík.

Wikipedie nasazuje patroly

Čtěte také

O kontrolu správnosti údajů se starají jednak správcové serveru, jednak členové takzvané patroly. „To jsou lidé, kteří – na dobrovolnické bázi – velmi pečlivě kontrolují jakékoliv změny a úpravy, které se na Wikipedii dějí. Žádná nevhodná změna by jejich bystrými zraky neměla projít. Zároveň je Wikipedie kontrolována všemi uživateli a účastníky. To znamená, že když tu někdo objeví nejasnost, dezinformaci nebo lež, může ji opravit. Je to systém vzájemné kontroly a podpory v celé komunitě. Pokud mezi vámi jsou puntičkáři, kteří hlídají každé písmeno, každý překlep nebo špatný mezerník, jděte do toho,“ vyzývá lektor k aktivitě.

K úpravám a opravám stačí u článku kliknout na tlačítko editovat. Ideální pro rozšiřování obsahu je pak samozřejmě založení článku nového. Společnost Wikimedia nabízí všem zájemcům kursy, jak na to. Nabízí ovšem i další vzdělávání, poradny a konzultace, a to jak naživo, tak on line. Jsou to například kursy pro seniory, knihovny nebo školy, a taky komunitní aktivity a výzvy týkající se jiných témat. Kupříkladu lidských práv nebo zastoupení žen na Wikipedii.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.