Letní filmová škola v Uherském Hradišti slaví dvojí jubileum a slibuje jedinečný filmový mejdan
Letní filmová škola v Uherském Hradišti slaví, a to dokonce dvojí jubileum. Pod zmíněným názvem se letos koná popadesáté, ovšem sluší se připočítat ještě deset dřívějších ročníků více méně podobné akce, jen jinak pojmenované. Tehdy to byl Seminář Filmových klubů, pravda, mnohem skromnější než dnešní Filmovka… ale filmové kluby za ní stojí dodnes.
Proto taky letos získají výroční cenu všechny, které jsou doposud aktivní. Je to milé gesto, kterým chce štáb festivalu vzdát hold všem organizátorům i členům českých filmových klubů, fenoménu, který je i v evropském měřítku ojedinělý.
V Uherském Hradišti se tak bude slavit. Na společnou merendu přijede silná sestava světových tvůrců, kteří už tu byli, ale rádi se vrátí. Konkrétně: Fridrik Thór Fridriksson z Islandu, Mohsen Makhmalbaf z Íránu, Portugalec Pedro Costa, a dva Britové: Peter Strickland a Sean Ellis. Všichni uvedou jednak své filmy, jednak filmový opus, který každý z nich nominoval na jakousi divokou kartu, tedy snímek světové kinematografie pro ně z nejrůznějších důvodů důležitý. Jihomoravská akce tak slibuje jedinečný filmový mejdan.
Ceny pro české osobnosti, jedna z nich bohužel už posmrtně
Letní filmová škola bude ovšem plná i věhlasných filmařů z našeho rybníčku. Ocenění si odnese pan Jiří Suchý a in memoriam Jan Kačer. O jejich významu není třeba mluvit. Suchý je všestranná osobnost, jejíž chapadla mocně objímají i oblast filmu, a Jan Kačer patřil mnohá desetiletí k našim nejrespektovanějším hercům i režisérům. Jiří Suchý uvede mimo jiné i svůj snímek Pochodem vchod aneb Zastavit stát, půvabný film, který vznikl „svépomocí“ během covidu v jeho bytě. Jde o originálně pojatou autobiografii, a to skrze vojenské režimy, vojáky, posádky, války a jiné konflikty. Mimochodem – věhlasný divadelník, písničkář, výtvarník a filmař chystá volné pokračování, kde rekapituluje svůj život skrze hudbu. Jan Kačer měl původně do Uherského Hradiště přijet, a podle jeho dcery se sem hodně těšil, bohužel nás ale letos v květnu opustil. Cenu tak převezme právě jeho dcera, herečka Adéla Kubačáková.
Nejen oslavy
Vedle oslav ale diváci nepřijdou ani o zaběhnuté a populární sekce, a ovšem ani o skvělý doprovodný program. V sekci Ikona se letos bude Filmovka věnovat Davidu Lynchovi, kromě toho zazáří kupříkladu němé filmy slavného japonského režiséra Yasujira Ozuhy se speciálním doprovodem, či trilogie neméně proslulého Bengálce Satjadžita Ráje z 50. let minulého století. Slavnostní zahájení festivalu obstará fungl nový film Šimona Holého Hello, Welcome, zakončení pak Vlny Jiřího Mádla. Výjimečné budou i koncerty kapel Tata Bojs a Alois Göbel, či zpěvačky Jany Kirschner.
A v neposlední řadě: se svou (jako vždy velkou) troškou do mlýna přispěje i Český rozhlas Vltava. Do stanu Českého rozhlasu připravil několik programů, například živé natáčení pořadu Vizitka či poslechy pořadů napříč vltavským schématem. Přijďte tak nahlédnout do naší rozhlasové kuchyně!
Související
-
Z Leonarda da Vinciho se stala Leonarda. A dala jméno nové filmové ceně
„Někdy mám pocit, že ženy musí být skvělé ve všem možném, aby se dokázaly ve filmovém průmyslu prosadit,“ říká režisérka Zora Cejnková.
-
Vary už mají své vítěze. Hlavní cenu získal dokument o malířce Barns-Graham, bodovaly i Mádlovy Vlny
58. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech nabídl dramata, pohledy do historie, kafkovskou retrospektivu a několik hvězdných hostů. Mimo jiné.
-
Malý Pán vyrostl. Jednou z očekávaných předpremiér letošního Anifilmu v Liberci je film Velký Pán
Začal Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Liberec. Na severu Čech se znovu očekává osobnostní výkvět světové animace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.