Malý Pán vyrostl. Jednou z očekávaných předpremiér letošního Anifilmu v Liberci je film Velký Pán
Začal Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm Liberec. Na severu Čech se znovu očekává osobnostní výkvět světové animace a to nejlepší, co se v tomto filmovém žánru za poslední rok, dva urodilo. Výběrová komise musela shlédnout více než tisíc šest set snímků, a je nasnadě, že to neměla jednoduché: i ten největší festival je kapacitně omezen. Diváci ale samozřejmě o nic podstatného nepřijdou.
„I letos přišly snímky od těch nejrenomovanějších tvůrců. A samozřejmě i od těch, kteří se renomovanými teprve stanou,“ usmívá se ředitel Anifilmu Tomáš Rychetský. Za velmoc v oblasti animovaného filmu považuje Francii. „V Evropě se obecně animaci daří. A pak v Japonsku. V posledních letech ale můžeme sledovat velký nárůst animovaných děl v Asii. Naučili se tam pracovat s kreslenou animací, se 3D, a dělají to vkusně a kvalitně. A to i v zemích, kde bychom to dosud nečekali,“ zamýšlí se Rychetský.
Českým zástupcem v mezinárodní soutěži celovečerních animáků je Tonda, Slávka a kouzelné světlo výtvarníka a režiséra Filipa Pošivače. Podle Tomáše Rychetského může Tonda u poroty zabodovat svojí formou. „Český loutkový film je fenoménem a to může hrát roli,“ upřesňuje.
Loutka ve filmu je jedním z hlavních témat letošního festivalu. Pořadatele k tomu přivedla mimo jiné i světová předpremiéra očekávaného filmu Radka Berana Velký Pán. Snímek přichází devět let po Malém Pánovi, a do distribuce vstoupí na podzim. Vedle Liberce bude na přelomu května a června k vidění i ve Zlíně na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež.
Vedle loutky se festival tento rok podrobně věnuje i tématu zobrazování výtvarného umění v animovaném filmu, nechybí to nejzajímavější ze světa virtuální reality a počítačových her, a návštěvníci akce nahlédnou i pod pokličku využití umělé inteligence v animovaném filmu. Tohle všechno do 12. května.
Cenu za celoživotní přínos animaci převezme na Anifilmu dramaturg, scenárista a pedagog Jiří Kubíček. „Během svého života byl všeho, co se v rámci animovaného filmu v naší zemi stalo. A je to přítel, který nám před lety pomáhal se startem festivalu, tehdy v Třeboni, a byl i u zdárného stěhování do Liberce,“ vzpomíná s vděčností ředitel Anifilmu Tomáš Rychetský.
OCENĚNÉ SNÍMKY ANIFILMU 2024
Mezinárodní soutěž
- Nejlepší celovečerní film
Linda chce kuře! - Nejlepší krátký film
Zima - Zvláštní uznání poroty
Kouzelné putování - Nejlepší studentský film
Východní déšť - Zvláštní uznání poroty studentských filmů
Ptačí děti - Nejlepší abstraktní a nenarativní animace
Crypto(zoïque) - Zvláštní uznání poroty abstraktní a nenarativní animace
Oči hledící ze zrcadla - Nejlepší videoklip
Hilgeum: Illusion - Zvláštní uznání poroty videoklipů
Vonfelt: Je Pars - Nejlepší VR film
Imperátor - Nejlepší výtvarný počin v počítačové hře
Dordogne - Nejlepší hra pro děti
Storyteller - Cena diváků - Cena Libereckého kraje
I Will Die in This House
Český obzor
- Nejlepší české animované dílo - Cena České televize
Tonda, Slávka a kouzelné světlo - Nejlepší český krátký a celovečerní film – Cena Nadace PPF
Tonda, Slávka a kouzelné světlo - Nejlepší český studentský film
Electra - Nejlepší český seriál
Veggierado - Nejlepší české zakázkové dílo
Rychlé šípy slaví 85 let - Nejlepší český videoklip
Prezident Lourajder: Lunapark
Související
-
Film o svítícím klukovi Tonda, Slávka a kouzelné světlo dobývá světové festivaly i srdce diváků
Snímek slavil vítězství na festivalech ve Zlíně, v katalánském Sitgesu a nebo francouzském Annecy. Minulý týden měl premiéru i v našich kinech.
-
Animovaný film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad získal prestižní cenu César
Letošní 48. ročník vyhlášení francouzských filmových cen skončil velkým úspěchem české animace. Koprodukční film Michaely Pavlátové si odnesl sošku Césara.
-
Mijazaki je mistrem nejen japonské animace. Myslí na dětského diváka, ale nepodceňuje ho
Saša Michailidis se ptá filmového publicisty a programového ředitele pražských kin Aero a Bio Oko Jiřího Flígla a japanologa Martina Tiraly z FF UK.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.