Vášnivý vyznavač astrologie, který dění kolem sebe podřizoval řeči hvězd. I to byl Vítězslav Nezval
Vítězslav Nezval je určitě jednou z největších postav naší literatury minulého století. Geniální básník, prozaik a překladatel. Jeho rozsáhlé dílo začíná za první republiky a vrcholí v komunistické éře, kdy byl považován za prominenta režimu. Jaké rozpory provázely jeho život a dílo? Odpovědi hledá spisovatelka Krystyna Wanatowiczová v obsáhlém díle s názvem Nezval. Básník a jeho syn. Novinka vychází 17. října v nakladatelství Kodudek.
Edison, Sbohem a šáteček, Praha s prsty deště… básně Vítězslava Nezvala oslovují čtenáře i po více než půl století od jeho smrti. Bezpochyby patří k výrazným postavám naší literatury. Zájem ovšem nepřitahuje jen jeho tvorba, ale i životní peripetie. Narodil se v květnu roku 1900 a zemřel v dubnu 1958. Spojován je s poetismem, surrealismem a po válce hlavně s angažovaností v řadách komunistů. Ale zmiňuje se i jeho pověrčivost a zájem o astrologii. Čemu věřil, co dělal ze strachu, a proč jsou svědectví o něm tak rozporuplná? To vše asi vedlo spisovatelku Krystynu Wanatowiczovou k práci na knize, která dostala název Nezval. Básník a jeho syn. Více než sedmi set stránkové dílo se dnes dostává k prvním čtenářům a jsme rádi, že jsme mohli jeho autorku přivítat ve vltavském studiu.
Jako sněhová koule, na kterou se nalepují jak všechny exkrementy, tak všechny perly.
„Říkala jsem si, že pozitivních knih vyšlo za minulého režimu poměrně hodně. Byly to zejména literární studie, které velmi vynášely do nebes Nezvalovo dílo a byly samozřejmě pod ideologickým nánosem. Ale těch kritických pohledů na jeho roli po roce 1945, respektive 1948, bylo málo. Byla to v 90. letech jedna úžasná studie historika Milana Drápala. Kritických pohledů nebylo, takže jsem si říkala, že to zkusím nějak propojit. I pod vlivem Werichovy charakteristiky, ve které velmi přiléhavě pravil, že Nezval je sněhová koule, na kterou se nalepují jak všechny exkrementy, tak všechny perly,“ vysvětluje motivaci k sepsání knihy autorka.
Jak probíhal sběr materiálů a svědectví o Vítězslavu Nezvalovi? Jaké byly jeho osudové ženy? Jaký vliv měla Nezvalova politická angažovanost vliv na jeho syna Roberta? A jak to bylo s dcerou, kterou Nezval zplodil na sklonku života? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Karel Hvížďala: O třetím čtení
Jednou z nečekaných výhod stáří je to, čemu říkám třetí čtení, tedy návrat ke knihám, které jsem v životě již dvakrát přečetl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka