Česká imaginace v Drážďanech
Kulturní instituce Staatliche Kunstsammlungen Dresden (Státní umělecké sbírky Drážďany) patří k nejvýznamnějším a nejstarším muzejním komplexům na světě. V současnosti zde působí dvě osobnosti, dříve zaměstnané v Národní galerii Praha. Ředitelem proslulé pokladnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) a dalších muzeí sídlících v Residenzschloss (Rezidenčním zámku) se stal Švýcar Marius Winzeler a šéfem mezinárodních projektů SKD je Jiří Fajt.
Mariuse Winzelera posluchači Vltavy znají z cyklu o význačných artefaktech − Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku I. a II. Klenotnici ročně navštíví půl milionu návštěvníků a její ředitel pořadu hovoří také o současném českém malíři Jakubu Špaňhelovi, kterého uchvátily drážďanské poklady a inspirovaly ho k vytvoření řady obrazů. Dva z nich se staly součástí expozice Zelené klenby.
Výstava „Fragmenty paměti. Poklad pražské katedrály sv. Víta v dialogu s Edmundem de Waalem, Josefem Koudelkou a Julianem Rosefeldtem“, instalovaná v Kunsthalle im Lipsiusbau, je i u nás hojně zmiňovaná. Připravil ji Jiří Fajt, který v expozici názorně předvádí nejen hlubokou zbožnost středověkých a raně novověkých lidí, ale i vysokou úroveň současných českých architektů, grafiků a řemeslníků.
Související
-
České umění není v zahraničí vidět. Politiky nezajímá a umělcům se nechce vyjíždět
Saša Michailidis se ptá kurátora drážďanské výstavy českého umění Jiřího Fajta a hlavního kurátora Centra současného umění DOX Otto M. Urbana. Repríza z 16. 3. 2023.
-
Důležité je, aby výstavy aktivovaly nejmladší generaci. I děti se zajímají o klima, říká Jiří Fajt
Někdejší ředitel Národní galerie Jiří Fajt se dnes stará o projekty Státních uměleckých sbírek v Drážďanech. Proč tamní kurátorský tým odmítl výstavu Olafura Eliassona?
-
Ornament, oblouk, emoce, to je moje. Možná proto mě oslovuje baroko, říká malíř Jakub Špaňhel
Jakub Špaňhel často a rád tvoří v cyklech. Říká, že mu nejde abstrakce – v malbě se vždy potřebuje vztáhnout k nějaké věci, a je jedno, jestli je to motýl, nebo kostel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.