Ó krajané, kteří srdce máte! Charita a pomoc potřebným v době národního obrození

7. prosinec 2024

„Každý budiž důmyslný ve vyhledávání rozmanitých způsobů a prostředků, jimižto by se peníze sehnati daly,“ vyzýval Karel Havlíček Borovský čtenáře Pražských novin ke sbírce na Národní divadlo, a pokračoval: „malými, ale hojnými příspěvky nejvíce se pořídí a k tomu právě jest jen zapotřebí horlivých a neunavených sběratelů, neboť malý dárek zřídka kdo upře.“

Novinář, spisovatel a buditel stál svými slovy i činy nejen za slavnou sbírkou na stavbu českého divadla, ale i za dalšími podobnými aktivitami, například otevřením české průmyslové školy. Vůbec se v té době sbíralo hodně a na ledacos – bylo to potřeba. Četné charitativní sbírky pomáhaly stejně jako dnes lidem postiženým záplavami nebo požáry, ale sbíralo se třeba na dostavbu chrámu svatého Víta nebo na pomník Jiřího z Poděbrad. Vedle vlasteneckých sbírek v národním zájmu se sbíralo ve prospěch církve nebo bratrských slovanských národů, bojujících za svobodu.

Na fenomén sbírek v 19. století se v poslední době zaměřila historička Magdaléna Pokorná. V pořadu, který připravila Jarmila Konrádová, se dozvíme mnoho zajímavých detailů a někdejší česká společnost nám bude možná srozumitelnější i bližší. Právě v předvánočním čase, v době laskavosti, vstřícnosti a soucítění, je téma přispění potřebným nebo dobré věci obzvláště aktuální. Dnes jako v minulosti.

autor: kon
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.