Pracovat ve svém jazyce. Uplynulo 250 let od narození obrozence Josefa Jungmanna
Jungmann se už za svého života stal předmětem uctívání a mýtů coby „tichý génius“ – jak ho označil Kollár. Vůdčí postava hnutí národního obrození, Středoevropan – Slovan – Čech, autor programu poetické češtiny, pedagog, filolog i básník se narodil před 250 lety.
Josef Jungmann se narodil 16. července 1773 v Hudlicích na Berounsku, kde žili jeho předkové už od dob třicetileté války. Otec byl povoláním švec, desetičlenná rodina bydlela v roubeném domku, přičemž Josef se narodil jako šestý. Původně měl nadaný hoch směřovat k církevní kariéře, studoval tedy piaristické gymnázium nejprve v Berouně a pak v Praze. Základem pro studium „vyšších fakult“ byla tehdy filozofická fakulta, po jejímž absolvování začal studovat práva. Nakonec se ovšem rozhodl pro dráhu středoškolského profesora.
„V zájmu o češtinu byl klíčový už Jungmannův příchod na studia do Prahy na přelomu 80. a 90. let 18. století. Tehdy se v důsledku josefínských reforem, které přinesly rozšíření němčiny ve vzdělávacím systému a chodu státu, šířil i zájem o českou minulost a jazyk. V době, kdy Jungmann přicházel na univerzitu roku 1792, tu byla založena i první pražská katedra češtiny, vliv tedy měli vlastenečtí učitelé jako Stanislav Vydra i mladí básníci jako Antonín Jaroslav Puchmajer,“ vysvětluje literární historik Dalibor Dobiáš. Po ukončení studií nastoupil jako gymnazijní profesor do Litoměřic, kde jako první vyučoval češtinu. Také se tu se oženil a své děti už vychovával česky.
Ráj to napohled znovu nalezený
Později působil na staroměstském gymnáziu v Praze. Během své pedagogické kariéry spoluvydával první česky psaný vědecký časopis Krok, stál u zrodu Matice české a Královské české společnosti nauk. Se svou znalostí několika světových jazyků překládal do češtiny významná literární díla (Miltonův Ztracený ráj, Chateaubriandova Atala nebo Slovo o pluku Igorově). Jeho vrcholným počinem se stal obsáhlý pětidílný Slovník česko–německý.
„Slovník definitivně dokládal pochybovačům, že čeština je vyspělý jazyk v galerii moderních jazyků evropských a mířil i na rozšiřující se českou veřejnost. V jeho asi 120 000 heslech bylo možné najít slova básnická, odbornou terminologii, určitý standard ‒ nabízel dokonce i volbu mezi synonymy. Po těchto stránkách byl skutečně epochální,“ líčí Dalibor Dobiáš. A dodává: „Jungmann říkal, že každý jazyk má své stránky, ve kterých vynikne. Zdůrazňoval, že je čeština jazyk slovanský, který může čerpat i z dalších slovanských nářečí. Vnímal ale i blízkost češtiny s jazyky antickými včetně sanskrtu.“ Sám Jungmann označil češtinu za jazyk „vybroušený, zvučný a zvláště pomocí svých sbratřených nářečí ke všem uměním a vědomostem způsobilý“. Tvrdil, že člověk pracuje pro národ jen tehdy, pracuje-li v jeho jazyce. Usiloval o to, aby se čeština rozvinula i v těch oblastech, kde nebyla úplně „doma“: v krásné literatuře a ve vědách. Zemřel ve čtyřiasedmdesáti roku 1847 a je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.
Související
-
29. ročník Ceny Josefa Jungmanna vyzdvihl nejlepší překlady roku 2019
Cena Josefa Jungmanna a další tvůrčí ocenění už mají své laureáty. Hlavní trofej získala Alice Flemrová za svou práci na románu Paola Sorrentina Všichni mají pravdu.
-
Na co myslíme, když čteme Klostermanna? Co hledáme v díle šumavského barda sto let po jeho smrti?
V neděli 16. července tomu je sto let, co zemřel spisovatel Karel Klostermann, který ve svém díle zachytil drsný život v horách, podhůří, na stráních i blatech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...