BáSnění Vladimíra Václavka

3. říjen 2022

Básně Erika Jakuba Grocha, Ivo Hucla, Federica Garcíi Lorcy a také ukázky vlastních textů z knihy Neviditelný svět čte a komentuje hudebník Vladimír Václavek.

Už od 80. let, kdy působil v brněnských kapelách Dunaj a E, patří instrumentalista, skladatel, básník a zpěvák Vladimír Václavek (1959) k nejpozoruhodnějším osobnostem české alternativní scény. Tuto svou pověst utvrzuje každým ze svých projektů – ať už to byla řada meditativně laděných sólových alb, působení v hudebních formacích Rale, Čikori a V.R.M. nebo spolupráce s kytaristou Josefem Ostřanským, zpěvačkou Ivou Bittovou či bubeníkem Milošem Dvořáčkem.

Čtěte také

Vladimír Václavek je také autorem básnických sbírek Stín stromu (1994) a Obrazy cesty (2000). O svých zkušenostech s šamanismem píše v knize Neviditelný svět (2013). Vedle řady vlastních textů zhudebnil například básně Federica Garcíi Lorcy, Paula Éluarda, Juliana Tuwima, opakovaně Bohuslava Reynka, Antonína Přidala, Jana Skácela a dalších básníků.

S autorem připravila Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2021.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

Vladimír Václavek: úryvek z textu Pohádka o vejci (z knihy Neviditelný svět, Verzone 2013)
Erik Jakub Groch: Jestli (ze sbírky Em/Infinity, Dauphin 2021, překlad Olga Stehlíková)
Ivo Hucl: bez názvu Nevyvyšuj člověka... (ze souboru Narůžovělý les, Bezejmenná čajovna 2021)
Federico García Lorca: Sen (z alba Vladimíra Václavka Písně nepísně, Indies Records 2003, překlad Miloslav Uličný)
Vladimír Václavek: úryvek z textu Pohádka o člověku a zemi (z knihy Neviditelný svět, Verzone 2013)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.