BáSnění Ivo Hucla

16. květen 2022

Texty do pořadu BáSnění vybírá a komentuje Ivo Hucl, básník, kurátor a kulturní aktivista, ale také zakladatel Bezejmenné čajovny ve Šťáhlavicích u Plzně.

Ivo Hucl (*1961) realizoval doma i v zahraničí řadu výtvarných výstav, festivalů a slavností, často s tematikou Dálného východu. Během normalizace vydával své texty pouze v samizdatu. Hned za vydání své první knihy Ostrovní básně v roce 2010 obdržel literární Cenu Bohumila Polana.

Texty z této knihy se dočkaly několikerého hudebního a rozhlasového zpracování, například Rantand Ensemble, DoMa Ensemble, Ondřej Smeykal nebo DG 307. Jeho kniha krátkých lyrických textů Prach prázdna z roku 2017 byla nominována na Státní cenu za literaturu. V doslovu k druhému vydání Ostrovních básní charakterizuje literární historik Vladimír Novotný Huclovu poezii slovy, „básně, které vždy musí jít za něčím jiným“. Dosud vydal pět básnických knih. Žije a pracuje ve Šťáhlavicích nedaleko Plzně.

Připravil: Dominik Mačas
Natočeno: červen 2020

ÚDAJE O VYDÁNÍ

  • Liao I-wu: Básně (publikováno v revue Pěší zóna 12/13 v roce 2013, překlad Lucie Kalvachová)
  • Liou Sia: Zlomek 8 (ze sbírky Prázdné židle, Aula 2018, překlad Lukáš Zádrapa); bez názvu Milá Herto… (uveřejněno v rámci večeru poezie Prázdné židle z cyklu Věznění básníci ve Studiu Paměť 24. září 2019, překlad Olga Lomová)
  • Stanley Kunitz: Záříjoví hadi (z antologie Vítr z Narragansettu, Fra 2008, překlad Petr Mikeš)
  • Ivo Hucl, Liao I-wu: Broken words (ze sbírky Návrat ke kruhu, Bezejmenná čajovna Štáhlavice 2020, překlad Lucie Kalvachová, Denis Molčanov a Ivo Hucl)
  • Ivo Hucl: bez názvu Odstíny všech barev… (ze sbírky Návrat ke kruhu, Bezejmenná čajovna Štáhlavice 2020)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?