BáSnění Pavla Novotného

3. červen 2022

Básník, překladatel a germanista uvádí texty Else Lasker-Schülerové, Johannna Wolfganga Goetha, H. C. Artmanna a také své dva vlastní ze sbírek Havarijní řád a Zevnitř.

Básník a literární montážník (jak sám sebe nazývá) Dr. phil. habil. Pavel Novotný, Ph.D. (1976) je liberecký rodák a patriot. Studoval na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci učitelství pro 2. stupeň ZŠ se zaměřením na německý a český jazyk. V současnosti působí na Pedagogické fakultě TUL jako vedoucí Katedry německého jazyka.

Pavel Novotný je autorem řady básnických sbírek, například Tramvestie, Zevnitř, Dědek nebo Zápisky z garsonky, za kterou v roce 2021 získal cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. Společně s Helenou Skalickou napsal prózu A to si pak můžeš řikat, co chceš.

Sbírku Tramvestie zpracoval též jako libreto pro stejnojmennou operu Petra Wajsara.

Věnuje se radioartu. Pro stanici Vltava vytvořil řadu radiofonických kompozic. Jeho Vesmír získal v roce 2010 Národní cenu na festivalu Prix Bohemia Radio.

Přeložil například texty Hanse Magnuse Enzensbergera, Gerharda Rühma, Ferdinanda Kriweta nebo Thomase Bernharda a společně s Nikolou Mizerovou antologii legendární Wiener Gruppe.

Jako literární vědec se Pavel Novotný zabývá literární koláží a montáží, dále problematikou tzv. akustické literatury a experimentální rozhlasové hry.

S autorem připravil Dominik Mačas.
Natočeno v roce 2021.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Else Lasker-Schülerová: Ze světa útěk (z antologie Haló, je tady vichr – vichřice!, Československý spisovatel 1969, překlad Ludvík Kundera)
  • Johann Wolfgang Goethe: Ein Gleiches – Wandrers Nachtlied II (z básnického souboru Werke – Vollständige Ausgabe letzter Hand Einzelbände, Cotta Stuttgart und Tübingen 1827)
  • H. C. Artmann: tom du tümmel (z antologie Die Wiener Gruppe. Achleitner, Artmann, Bayer, Rühm, Wiener. Reinbek: Rowohlt 1985)
  • H. C. Artmann: Rudo ber ho (z antologie Wiener Gruppe, Rubato 2015, překlad Pavel Novotný)
  • Pavel Novotný: Jídlo (ze sbírky Havarijní řád, Protimluv 2013)
  • Pavel Novotný: Žibouch (ze sbírky Zevnitř, Pavel Mervart, 2017)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...