BáSnění Davida Vody

3. únor 2023

Baudelaire, Rez esencí, Chad, Klint, Deml – básně své a svých oblíbených autorů čte a komentuje historik umění a básník. Poslechněte si jeho výběr ve vltavské Mozaice.

David Voda (1976) studoval dějiny umění na Palackého univerzitě v Olomouci. Pracoval jako kurátor v olomouckém Muzeu umění a v Divadle hudby. Věnuje se evropské okultní avantgardě (antroposofie, teosofie) první poloviny 20. století. Podílel se na mezinárodním projektu a trojjazyčné knize Aenigma. Sto let antroposofického umění (Arbor vitae, Muzeum umění Olomouc, 2015). V roce 2022 otevřel v Olomouci Rub Gallery, kde rozvíjí své sběratelské, editorské a výzkumné vášně.

Básnicky debutoval sbírkou Sněhy a další (Praha: Fra, 2010). V roce 2022 vydal sbírku Automat na plyšáky (rovněž ve Fra). Jako redaktor i autor je spjatý především s revue Listy a nakladatelstvím Burian a Tichák. Mezi lety 2016–2021 vedl básnickou Cenu Václava Buriana Olomouc.

S autorem připravil: Dominik Mačas
Natočeno v roce 2022.
 
ÚDAJE O VYDÁNÍ:
Charles Baudelaire: Anywhere out of the world (ze sbírky Malé básně v próze, Praha: BB art, 2002, překlad Hanuš Jelínek)
David Voda, Lukáš Beran, Ondřej Holpuch: bez názvu Na stole leží sluneční brýle… (kolektivní báseň skupiny Rez esencí, z rukopisu)
Václav Chad: bez názvu Kateřina přišla v podzimní dny… (báseň z cyklu Devět setkání s Kateřinou, publikováno v Katalogu první výstavy v D46 malířů Václava Chada, Jana Kostlána, Capa, Milady Schmidtové a Alexe Berana, Praha, 1946)
Hilma af Klint: Anemone nemorosa (překlad David Voda, nepublikováno)
Jakub Deml: Moji přátelé. Tasov: nákladem vlastním, 1935
David Voda: Stáčím vosk z tvejch uší (ze sbírky Automat na plyšáky, Praha: Fra, 2022)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?