Clare Dwyer Hogg: Sbohem. Svatopluk Skopal v příběhu o zradě, přiznání a (ne)možnosti vykoupení

25. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatopluk Skopal (2019)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

John, na první pohled správný chlap, vede na drsném irském venkově spořádaný život. Ukazuje se však, že skrývá dávnou vinu... Hru Sbohem britské autorky Clare Dwyer Hogg uvádíme k 70. narozeninám Svatopluka Skopala, který mistrně ztvárnil hlavní roli. Jeho ženu Ann si zahrála Taťjana Medvecká.  Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: John (Svatopluk Skopal), Ann (Taťjana Medvecká), Patrick (Kamil Halbich) a Mark (Filip Kaňkovský)
Dramaturgie: Zuzana Vojtíšková
Překlad: Petra Mertinová
Zvuk: Jitka Kundrumová
Režie: Martina Schlegelová
Natočeno: v roce 2015

John se skryl před světem a žije v opuštěné chatě pronásledován pocity viny. V jeho představách se zhmotňují dvě postavy a přicházejí, aby mu připomenuly klíčové momenty jeho života a vysmívaly se mu za to, co udělal. Tyto zkušenosti Johna přimějí, aby o své minulosti konečně řekl pravdu i své ženě Ann, která dosud žila v nevědomosti ve šťastném manželství. Dočká se John odpuštění? Dokáže se Ann vypořádat se strašlivou skutečností a vrátit se zpět ke svým dětem a vnoučatům do běžného života? Co vlastně John způsobil? A co ho k jeho jednání přivedlo? Hra sice čerpá z nedávné irské historie, ale dějinné souvislosti používá pouze jako odrazový můstek k hluboce lidskému příběhu, který je srozumitelný a silný i bez znalosti geopolitických souvislostí.

Britská autorka Clare Dwyer Hogg působí jako novinářka a zabývá se mj. lidskými právy. Vyrostla v severním Irsku a hru inspirovanou skutečnou událostí napsala v roce 2012 původně pro divadlo. O rok později ji nastudovalo BBC Radio 3 a snímek nominovalo na mezinárodní festival Prix Europa 2013.

autoři: Zuzana Vojtíšková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.