BáSnění Miroslava Táborského

14. březen 2022

Herec Miroslav Táborský představuje své oblíbené poetické texty.

Miroslav Táborský (1959) má své herecké začátky spojené s amatérským divadlem. Na divadelní fakultu byl přijat až na čtvrtý pokus, mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě v Hradci Králové. DAMU absolvoval v roce 1987 a byl angažován kladenským divadlem.

Po přechodu do Prahy působil mimo jiné ve Studiu Gag Borise Hybnera, kde ztvárnil několik mimických rolí. Od roku 1992 začal spolupracovat s režisérkou Hanou Burešovou v divadle Labyrint, v roce 1996 spolu s ní nastoupil do Divadla v Dlouhé (zahrál si v inscenacích Konec masopustu, Obrazy z Francouzské revoluce, Soudné sestry, Běsi, Goldbergovské variace, Maškaráda, Faidra, Lékař své cti, Polední úděl, Slečna Jairová, Lidská tragikomedie aj.). Za postavu Jindřicha v inscenaci Konec masopustu získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 1997.

Kromě Divadla v Dlouhé ho můžeme vidět také na scéně Divadla v Řeznické nebo ve Viole. Často hraje ve filmu a v televizi (Černí baroni, Svatba upírů, Konec básníků v Čechách, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip aj.) natáčí i v zahraničí. Za výkon ve španělském filmu Dívka tvých snů získal v roce 1999 Goyovu cenu v kategorii Objev roku.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Mick Jagger: Soucit s ďáblem (překlad Michal Staša, nevydáno)
  • Ian Anderson: Příliš staří na Rock'n'roll a příliš mladí na to, aby zemřeli (překladatel neznámý, nevydáno)
  • Jacques Prévert: Jak dělat podobiznu ptáka (ze sbírky Jako zázrakem, Československý spisovatel 1972, překlad Adolf Kroupa)
  • Miloš Macourek: Jak se dá také dělat podobizna ptáka, Jeden strom a jeden pták (ze sbírky Člověk by nevěřil svým očím, Československý spisovatel 1958)
  • Jan Borna: Zimní (ze sbírky O lásce a O ničem, vydalo nakladatelství dybbuk 2014)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?