BáSnění Miroslava Táborského

14. březen 2022

Herec Miroslav Táborský představuje své oblíbené poetické texty.

Miroslav Táborský (1959) má své herecké začátky spojené s amatérským divadlem. Na divadelní fakultu byl přijat až na čtvrtý pokus, mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě v Hradci Králové. DAMU absolvoval v roce 1987 a byl angažován kladenským divadlem.

Po přechodu do Prahy působil mimo jiné ve Studiu Gag Borise Hybnera, kde ztvárnil několik mimických rolí. Od roku 1992 začal spolupracovat s režisérkou Hanou Burešovou v divadle Labyrint, v roce 1996 spolu s ní nastoupil do Divadla v Dlouhé (zahrál si v inscenacích Konec masopustu, Obrazy z Francouzské revoluce, Soudné sestry, Běsi, Goldbergovské variace, Maškaráda, Faidra, Lékař své cti, Polední úděl, Slečna Jairová, Lidská tragikomedie aj.). Za postavu Jindřicha v inscenaci Konec masopustu získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 1997.

Kromě Divadla v Dlouhé ho můžeme vidět také na scéně Divadla v Řeznické nebo ve Viole. Často hraje ve filmu a v televizi (Černí baroni, Svatba upírů, Konec básníků v Čechách, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Mazaný Filip aj.) natáčí i v zahraničí. Za výkon ve španělském filmu Dívka tvých snů získal v roce 1999 Goyovu cenu v kategorii Objev roku.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Mick Jagger: Soucit s ďáblem (překlad Michal Staša, nevydáno)
  • Ian Anderson: Příliš staří na Rock'n'roll a příliš mladí na to, aby zemřeli (překladatel neznámý, nevydáno)
  • Jacques Prévert: Jak dělat podobiznu ptáka (ze sbírky Jako zázrakem, Československý spisovatel 1972, překlad Adolf Kroupa)
  • Miloš Macourek: Jak se dá také dělat podobizna ptáka, Jeden strom a jeden pták (ze sbírky Člověk by nevěřil svým očím, Československý spisovatel 1958)
  • Jan Borna: Zimní (ze sbírky O lásce a O ničem, vydalo nakladatelství dybbuk 2014)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.