BáSnění Jana Buriana

22. prosinec 2017

Básník, písničkář a prozaik Jan Burian uvádí své oblíbené básně.

Jan Burian vystudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Jako písničkář spolupracoval s Jiřím Dědečkem, Daielem Fikejzem, Petrem Skoumalem či Vlastislavem Matouškem. Od konce devadesátých let natáčí pravidelně desky ve spolupráci se svými syny Janem a Jiřím.
Od roku 1992 spolupracuje s Českou televizí (Posezení s Janem Burianem, Burianův den žen) i Českým rozhlasem (Přestávka, Přesýpací hodina, Na sever s Janem Burianem), moderuje, píše fejetony, skládá hudbu, je autorem několika cestopisů a cestopisných dokumentárních filmů. Od roku 2002 pořádá Festival osamělých písničkářů. V posledních letech vydal alba Jihotaje, Jiná doba, Dvacet let v Arše, Jak zestárnout, Dvanáct druhů samoty, Muži jsou křehcí, Dívčí válka aj.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Torgeir Toregeirson: Příběh Ostrovana (překlad Helena Kadečková, báseň vyšla v kulturní revue Lettre Internationale)
  • Nicanor Parra: Na obranu Violety Parrové (překlad Petr Zavadil, sbírka Básně proti plešatění, nakladatelství Mladá fronta 2002)
  • Benny Andersen: Milí nepřátelé, Milí přátelé (překlad František Fröhlich, sbírka Má velká doba byla malá, nakladatelství Ivo Železný 2000)
  • František Listopad: Z dílny (ze sbírky POESIE II, vyd. Dauphin, 2012, str. 256–7)
  • Jan Burian: Bohyně kuchyně (text písně)
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.