BáSnění Davida Vávry

11. říjen 2021

Architekt, herec a spisovatel David Vávra představuje své oblíbené básně.

Rád jezdím ve stejném autě, chodím do stejné kavárny ve stejném městě i ve stejném čase.

David Vávra absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Společně s Milanem Šteindlerem spoluzakládal divadlo Sklep, které vzniklo v 70. letech 20. století v Praze. Zároveň společně vytvořili svérázný cyklus výuky německého jazyka Alles Gute v rámci satirického pořadu Česká soda. Hrál ve filmech Kouř, Cesta z města, Kopytem sem, kopytem tam, Mazaný Filip či Pasti, pasti pastičky. S Radovanem Lipusem je spoluautorem televizních seriálů Šumná města a Šumné stopy, v kterých vystupuje v roli zasvěceného průvodce. 

Každý úkol je krásný. Každá věc má v sobě trošku utrpení a trochu kompromisu a současně řadu lidských vzpomínek i disharmonií, které se od sebe nedají oddělit. Navíc na každé stavbě jsou chyby.
David Vávra

Jako architekt se věnuje především obnovám budov, v menší míře i navrhování budov nových, zejména určených k bydlení. Je autorem rekonstrukce Švandova divadla, kde se inspiroval secesně-kubistickou architekturou. Bývalou továrnu Vertex přestavěl na knihovnu v Hradci Králové. Rekonstruoval kostely v Praze-Braníku a v Modřanech, s Františkem Skálou vytvořil interiéry paláce Akropolis. David Vávra je také příležitostným básníkem, autorem sbírky Oslavné básně s podtitulem Patnáct kravat Davida Vávry (1998). Je také členem literárního sdružení Kvašňák.

S autorem připravila Marina Feltlová.
Natočeno v roce 2018.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Viktor Dyk: Soumrak u moře – Devátá vlna (ze sbírky Devátá vlna, vyd. Maťa, 2002, ediční řada Miniatury)
  • Bohuslav Reynek: Vzpomínka na samotu (ze sbírky Básnické spisy, nakl. Archa, Petrkov 2009)
  • Jiří Suchý: Modré punčochy (z knihy Písničky /Klokočí, Motýl, Pro kočku/, Československý spisovatel, 1969)
  • Tomáš Kafka: Holiday on aj s námi (nepublikováno)
  • David Vávra: Hadr, chleba, drdol, zuby (nepublikováno)
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?