Anton Pavlovič Čechov: Strýček Váňa. O lásce, útěcích, návratech a o dvou výstřelech, které minou
Jedna z pětice nejznámějších Čechovových tragikomedií. Adaptaci klasické tragikomedie poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Děj hry se odehrává na ruském venkově, v prostředí ruské statkářské šlechty. Hlavním tématem je hledání smyslu života a konflikt mezi ideály a skutečným, každodenním životem. Postavy Čechovova dramatu jsou zklamané promarněnými životy a nevyužitými šancemi. Autor jako by nastavoval zrcadlo, v němž se odráží dávno vyprchané touhy, a zároveň ukazuje, do jaké míry je život determinován okolním prostředím.
Po knižním vydání Čechovových her uvedlo Strýčka Váňu několik venkovských divadel. Sám Čechov žádnou z těchto inscenací neviděl. Jedno představení však zhlédl jeho přítel, spisovatel Maxim Gorkij, který Čechovovi napsal, že stejně jako v Rackovi, i v této hře se „realismus zdvíhá do oduševnělého a hluboce promyšleného symbolu. Naslouchaje vaší hře, přemýšlel jsem o životě, přinesenému za oběť idolu, o vpádu krásy do nuzáckého života lidí i o mnohém jiném základním a důležitém.“
Představitelé dvou hlavních rolí inscenace Jaroslava Adamová a Václav Voska jsou nominovaní do probíhající ankety Neviditelný herec / herečka století. V anketě uspořádané v rámci oslav letošního rozhlasového výročí můžete vybírat z 20 českých rozhlasových herců a hereček, kteří svým interpretačním uměním obohatili tento specifický obor. Hlasovat můžete od 6. do 31. března 2023 na www.neviditelnyherec.cz.
Související
-
Kazaňské sněhy. Dramatická montáž z částečně autobiografických povídek Maxima Gorkého
Příběh zrání mladíka, který přišel do Kazaně s touhou studovat, ale nedokáže překročit sociální bariéry a prokousává se životem jako pekařský dělník.
-
Miloš Rejnuš: Ovidiův návrat. Historický příběh o konfliktu císaře a básníka
Ačkoli Rejnušova hra vychází z historických reálií, zobrazuje situace ne náhodně podobné společensko-politické realitě, ve které sám žil.
-
Ödön von Horváth: Soudný den. Strhující hra o věčné lidské touze po vyšší spravedlnosti
Hra rakouského dramatika, kterou napsal v neklidných časech před začátkem druhé světové války. O zločinu a trestu pod drobnohledem maloměstského veřejného mínění.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová