Miloš Rejnuš: Ovidiův návrat. Historický příběh o konfliktu císaře a básníka
Básník Publius Ovidius Naso je vyhnán z Říma poté, co jsou zveřejněny verše, údajně podlamující majestát císaře. Trest si odpykává u Černého moře v Tomidě. Ačkoliv zármutek ze ztráty domova nahrazuje intenzivní tvorbou a žádostmi o návrat, se stavem věcí se mu nedaří nalézt smíření. Dramatik Miloš Rejnuš proto vede svého hrdinu strastiplnými cestami k cennému sebepoznání, které je nezávislé na jakémkoliv tlaku zvenčí. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ačkoli Rejnušova hra vychází z historických reálií, zobrazuje situace ne náhodně podobné společensko-politické realitě, ve které sám žil. Konflikt císaře a básníka vychází ze situace, ve které je nutné posílit moc a exemplárně potrestat všechno, co by ji mohlo podlomit. Augustus není malicherný, neb o Ovidiových verších – i těch posměšných – mluví s uznáním. Ale je tu zájem říše, které je představitel. A ten si žádá jasný postoj. Pro výstrahu občanům je třeba básníka obvinit z veškeré jeho „nemravné“ tvorby.
Ovidius teprve ve vyhnanství pochopí, proč byl odvezen do pustého místa. Svobodomyslné názory, které projevoval ve všech svých básních, nikoliv v osudném čtyřverší, které možná ani sám nenapsal, by mohly podnítit k podobnému smýšlení i „obyčejný lid“, což je nežádané. V barbarském prostředí si ale může psát a hlásat, co se mu zlíbí. Zde také zjišťuje, že navzdory nepříznivým ztrátám domova a společenského zázemí je možné zachovat si integritu sebe samého ve svých myšlenkách a citech.
Tragicky zesnulý historik, bohemista a rozhlasový dramatik Miloš Rejnuš (1932–1964) začal s Československým rozhlasem spolupracovat od roku 1957 zejména jako autor pásem. Záhy se ale zaměřil na tvorbu myšlenkově bohatých rozhlasových her, ve kterých se zabýval problematikou osobní odpovědnosti vůči sobě a morálními stanovisky ke společnosti.
Související
-
Zlatý věk Říma
Hrají Taverner Players a Ensemble Daedalus. Zazní hudba Henryho Purcella a Jacoba Arcadelta o Aeneovi a Ovidiovi. Připravil a hovoří Martin C. Putna.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.