Antická literatura v evropské hudbě. Poslechněte si Polední koncerty Martina C. Putny
Od Homéra přes lyriku a tragédii až do Říma a ještě dál. Trochu neobvyklý cyklus poledních koncertů připravil profesor Martin C. Putna.
Neobvyklý proto, že autor cyklu je profesionál v literatuře a vášnivý amatér v hudbě, a že tyto dvě umělecké oblasti propojuje. Cyklus „Antická literatura v evropské hudbě“ volně vychází z jeho přednášek na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.
Čtěte také
Sedm koncertů ukazuje proměny vztahu antické literatury v čase. Ne ovšem v čase vývoje hudby, tedy od renesančních pokusů o obnovu antické hudby přes barokní operu s antickými náměty až k antickým inspiracím Stravinského či Barbera – nýbrž v čase vývoje antické literatury. Antická literatura, to je nejméně dvanáct století vývoje od homérských eposů po pozdní Řím a přelom ke středověku.
Koncerty postupují po literárních epochách od Homéra přes lyriku a tragédii do Říma a k přelomu antiky a středověku, a v jejich rámci se střídají díla jak renesanční a barokní, tak romantická a raně modernistická, jak zhudebněné básně římských klasiků, tak árie antických hrdinů v barokním pojetí, tak i instrumentální pasáže ze symfonických básní a baletů na antická témata.
Související
-
Přelet nad hudebními dějinami. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty věnované hudbě v proměnách času
Jak zněla hudba v proměnách času od svého vzniku v jeskyních pravěkých lovců až po koncertní sály 20. století? Hudební dějiny svižně a s nadhledem komentuje Lukáš Hurník.
-
Recitál jako křest ohněm a rozhlasovými mikrofony. O nejnáročnější interpretační disciplíně
Recitálem se rozumí většinou celovečerní vystoupení s důrazem na jediného umělce. Ten tak podává ucelenou zprávu o své aktuální interpretační a psychické kondici.
-
Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka
„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
François Rabelais: Pantagruel. Uštěpačný humor, orgie absurdna a formální nespoutanost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.