Přelet nad hudebními dějinami. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty věnované hudbě v proměnách času
Jak zněla hudba v proměnách času od svého vzniku v jeskyních pravěkých lovců až po koncertní sály 20. století? Poslechněte si vltavské Polední koncerty. Hudební dějiny svižně a s nadhledem komentuje Lukáš Hurník.
S představou, jak vypadala hudba tisíce let před naším letopočtem, nám musí pomoci oči: nahrávky z té doby nemáme, zato si můžeme prohlížet četné malby s vyobrazením hudebních nástrojů. Za první notový záznam pak vděčíme jistému Seikilovi, který si na svůj náhrobní kámen dal vytesat písničku o tom, jak je dobré užívat si života, když nevíme, kdy skončí.
A pak už to půjde ráz naráz: gotika, renesance, baroko, klasicismus, romantismus a 20. století. Nikde se moc nezdržíme a letopočty zcela vynecháme. Spíš se zamyslíme nad tím, kterou hudbu vnímáme jako historickou a kterou jako součást dnešního hudebního světa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.