Přelet nad hudebními dějinami. Lukáš Hurník uvádí Polední koncerty věnované hudbě v proměnách času

25. září 2022

Jak zněla hudba v proměnách času od svého vzniku v jeskyních pravěkých lovců až po koncertní sály 20. století? Poslechněte si vltavské Polední koncerty. Hudební dějiny svižně a s nadhledem komentuje Lukáš Hurník.

Připravil: Lukáš Hurník
Premiéra: 19. 9. 2022

S představou, jak vypadala hudba tisíce let před naším letopočtem, nám musí pomoci oči: nahrávky z té doby nemáme, zato si můžeme prohlížet četné malby s vyobrazením hudebních nástrojů. Za první notový záznam pak vděčíme jistému Seikilovi, který si na svůj náhrobní kámen dal vytesat písničku o tom, jak je dobré užívat si života, když nevíme, kdy skončí.

A pak už to půjde ráz naráz: gotika, renesance, baroko, klasicismus, romantismus a 20. století. Nikde se moc nezdržíme a letopočty zcela vynecháme. Spíš se zamyslíme nad tím, kterou hudbu vnímáme jako historickou a kterou jako součást dnešního hudebního světa.

autor: LH
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová