Z divného vlasatého kluka dirigentskou hvězdou. Polední koncerty se Simonem Rattlem

21. duben 2024

Narodil se ve znamení kozoroha, ve středu 19. ledna 1955. Jeho první hudební kroky vedly k bicí soupravě, na kterou ho učila hrát starší sestra Susan. Ve třinácti poprvé dirigoval městský orchestr ve svém rodném Liverpoolu, a když byl v posledním ročníku studia na londýnské Royal Academy of Music, překvapil sebe i ostatní vítězstvím v prestižní dirigentské soutěži, která mu změnila život.

„Najednou jsem musel vyrůst,“ vzpomíná na nečekané vítězství a svoje dirigentské začátky Sir Simon Rattle, jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti.

Jeho životní dráha je spojená s několika světovými orchestry, mimo jiné se slavnou Berlínskou filharmonií. „Byl jsem tehdy jenom divný vlasatý kluk, ale orchestr působil úžasně velkoryse a vzniklo pouto,“ vrací se k první spolupráci s orchestrem v roce 1987. Její pokračování známe. Simon Rattle byl nejdřív vítaným hostem orchestru a od roku 2002 do roku 2018 jeho šéfdirigentem.

Sir Simon Rattle, Pražské jaro 2013

Dnes vede Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu a od příští sezony bude hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. To je dobrý důvod k nahlédnutí do Rattlovy diskografie, které nabízíme v Poledních koncertech tohoto týdne.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.