5. 8.

Mozaika
5. srpen 2010

Všechny deníky dnes přinášejí recenze na nový český film Kajínek. Hodnocení už na titulní straně nabízí Mladá fronta Dnes pod titulkem Kajínek, konečně česká krimi, která není k smíchu. „Na film nelze brát soukromý morální metr. A vnímá-li se neosobně, čistě jako akční krimithriller, pak v daném žánru polistopadové éry patří k nejlepším,“ píše Mirka Spáčilová a snímku dává 60 procent. Celé kauze patří strana 4.

Kajínek není ani akční hit, ani propadák, to je titulek z Práva. Kladně hodnotí kameru, naopak hudbu označilo za nezajímavou. Stanislav Dvořák film vidí jako průměrnou krimi, kterou stačí vidět v televizi. „Kdyby se hlavní hrdina jmenoval Billy, film by prosvištěl v televizi od deseti v noci a nikdo by si ho nevšiml,“ uzavírá Právo.

Vojtěch Rynda v Lidových novinách otiskuje názor, že thriller má světově působící vizuální stránku, ale tápe v tom, o čem vlastně je. „Scénář je nejslabším prvkem snímku. Používá školácké berličky - když je potřeba zrekapitulovat Kajínkovu minulost, jedna z postav praví: "Takže rekapitulace:". Dopouští se banálních sentencí,“ popisuje kritik.

Hospodářské noviny informují o mezinárodním distribučním potenciálu filmu, a to díky jeho obsazení. Například hlavního hrdinu ztvárnil nositel Zlaté palmy z Cannes, populární ruský herec Konstantin Lavroněnko. Režisér a producent filmu Petr Jákl pro Hospodářské noviny uvedl, že o snímek mají zájem v Rusku, německy mluvící země, ale i Američané.

Salcburský festival, který probíhá až do konce srpna, je přehlídkou toho nejlepšího ze světa klasické hudby, konstatuje v Mladé frontě Dnes Věra Drápelová. Tvrdí, že hudba je obvykle na vysoké úrovni, zatímco se to nedá vždy říct o výkonech režisérů. To je třeba příklad inscenace opery Orfeus a Eurydika v podání vídeňských filharmoniků, která podle kritičky je smysluplná pouze po hudební stránce. Pochválila výkony tří sólistek, zejména pak sopranistku českého původu Génii Kühnmeierovou v roli Eurydiky. „Režie je minimalistická tak, že až je zcela bez nápadu, choreografie, vedení herců,“ hodnotí redaktorka a uděluje 70 procent.

Hodnocení koncertu Paca de Lucii nabízí také Mladá fronty Dnes. Redaktorku Terezu Spáčilovou zaujalo, že zatímco flamenkový král a jeho družina na pódiu málem vypustili duši, rozehřát chladné Čechy není hračka. „Umně poskládaná show, kde se flamenco prolínalo s výlety do jazzu a latiny, byla dokonale promyšlená, a přitom sympaticky uvolněná,“ tvrdí autorka článku.

O knize Magdalény Pokorné s názvem Josef Němec se dočtete v Hospodářských novinách. Tato objevná publikace ukazuje muže spisovatelky Boženy Němcové v novém světle. Kniha podle Ondřeje Horáka dokládá dvě velmi časté současné tendence: „Zaprvé je to relativizace dosud tradované verze – ať už skutečnosti blízké, či vzdálené. Zadruhé pak počiny jako kniha Josef Němec odrážejí snahu po úplnosti.“ Tyto tendence pak nabourávají atraktivní příběh a naznačují, že žijeme v určitém bezčasí.

Jaká byla životospráva za středověku se dozvíte z knihy Milady Říhové Lékaři na dvoře Karla IV. a Jana Lucemburského. Jak upozorňuje Právo, středověcí lékaři si uvědomovali, že král může dobře vládnout pouze v případě, že je zdravý. Regirnina jsou určitými návody, jak by se měl panovník o sebe starat, co by měl dělat, co jíst a pít, aby byl zdravý a schopný vládnout. V knize jsou zařazeny celkem tři takové traktáty v latinském originále, které jsou přeloženy do češtiny. Dva z vydaných textů přitom objevila samotná Říhová.

Spustit audio
autor: Marián Vojtek