Žijí v domech, které před více než 100 lety navrhl Jan Kotěra. Jak se jim bydlí a jak náročná je péče o dílo významného architekta?
Koupili dům za Prahou, pak zjistili, že jde o dílo Jana Kotěry. Vrátili mu podobu z roku 1902
Dosud neznámé dílo architekta Jana Kotěry se teprve před pár lety objevilo v Roztokách v Praze-západ. Majitelé Zorka a Milan Kožíškovi tam v roce 2016 koupili vilu a pátráním v archivu zjistili, že její přestavbu v roce 1902 navrhl právě Jan Kotěra. Obyčejnému domu se sedlovou střechou tak vrátili podobu, která se zrodila v hlavě zakladatele české moderní architektury.
Roztoky u Prahy jsou zřejmě nejstarším vilovým letoviskem v okolí Prahy. V dnešním Tichém údolí najdeme tři desítky vil navržených slavnými architekty pro obchodníky a továrníky z Prahy, na které upozorňuje i informační tabule na začátku údolí. Jméno architekta Jana Kotěry bychom tam ale hledali marně. Jak to?
„Cedule byla instalovaná v roce 2015 a v té době byl tento Kotěrův dům naprosto k nepoznání,“ vysvětluje Milan Kožíšek, který s manželkou Zorkou dům koupil od realitní kanceláře. „Sice mi tvrdila, že s domem má něco společného Kotěra, ale upřímně řečeno, moc jsem tomu nevěřil,“ dodává.
Pátrání v archivu stavebního úřadu v Roztokách ovšem tuto domněnku potvrdilo. Majitelé také zjistili, že původně přízemní dům z roku 1873 koupil v roce 1900 bankéř Lev Peterka, majitel Peterkova domu na Václavském náměstí, jehož secesní průčelí navrhl Jan Kotěra. Šlo o jeho první významnou pražskou zakázku.
„Pokusili jsme se postavit, co Kotěra namaloval“
Následně zřejmě Peterkovi požádali mladého architekta i o přestavbu letního domu v Roztokách, kterému architekt navrhl železobetonovou nástavbu opláštěnou korkovými deskami se třemi pokoji, terasou a ve své době zcela výjimečně i plochou střechou.
Jak toto zjištění změnilo plány manželů Kožíškových ohledně rekonstrukce, která skončila před třemi lety? „Řekli jsme si, že se pokusíme postavit to, co Kotěra namaloval. Bylo to náročné, museli jsme najít patřičné profese a lidi, kteří vědí, jak se domy stavěly v roce 1902. Týkalo se to výroby oken, dlaždic, fasády i štukatérské výzdoby,“ popisuje Milan Kožíšek.
A dodává, že často chodil s prosbou o radu za historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Ten o rekonstrukci domu v roce 2018 v Lidových novinách napsal: „Dílo se podařilo, a tak tu dnes máme jedinečný dokument o Kotěrově dosud neznámém raném díle. A spolu s tím také příklad citlivé rekonstrukce.“
Související
-
Po schodech do věže a s čelovkou do vodojemu. Vodárna Jana Kotěry se otevře díky Open House Praha
Vodárenská věž v Michli architekta Jana Kotěry je součástí vršovického vodárenského komplexu, který byl postaven v letech 1906 až 1907 ve stylu geometrické moderny.
-
Moderní Okresní dům architekta Jana Kotěry v Hradci Králové slaví letos 120. jubileum
Okresní dům v Hradci Králové se řadí mezi první významná díla architekta Jana Kotěry, který se narodil před 150 lety. Jde o počátky moderního stavitelství na našem území.
-
„Vypadá, jako by nebyla vůbec opravená.“ Architekti obnovili Školu architektury
Do Školy architektury, která je součástí pražské Akademie výtvarných umění v ulici U Akademie, se brzo vrátí studenti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.